Ana Sayfa Kendin Yap Projeleri Kendin Yap – Boyalı Kum Yapımı

Kendin Yap – Boyalı Kum Yapımı

Kum Boyama Nasıl Yapılır
Kum Boyama Nasıl Yapılır

Ev yapımı renkli kumlar ile yaratıcılığınızı konuşturun ve yaz boyunca çocuklarınızla eğlenin.

Kendi boyanmış kumunuzu kendiniz de yapabilirsiniz. Ne kadar yetişkin olsanız da biraz içinizdeki çocuğu çıkartıp eğlenceli bir kendin yap projesi yapmak sizin de hakkınız. Renkli kumlar yaparak yine çocukluğunuza döneceksiniz. Çocuklar da sizinle birlikte çok mutlu olacaklar.

Peki kumları boyadınız ve oldukça da eğlendiniz. Peki sonra ne yapacaksınız? Bu boyalı kumları değerlendirmenin birçok yolu bulunuyor. Çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmeniz yanında cam kaplara ya da şişeler içerisine koyarak bir dekorasyon objesi olarak da kullanabilirsiniz.

Kum Boyama İçin Ne Gerekli?

Renkli kumunuzu kendiniz yapmak için aşağıdaki araçlara ve materyallere ihtiyacınız olacak:

  • Kum (ihtiyacınız ya da istediğiniz kadar!)
  • Jel gıda boyası
  • Sıcak su
  • Plastik torbalar
  • Fırın tepsisi
  • Huni
  • Sergilemek için cam kaplar

Kum Boyama Nasıl Yapılır?

Plastik torbalara tek tek kumu bölerek başlayın. Torbaları dik tutmak için bardaklara yerleştirin. Kumları renklendirmek için jel gıda boyalarını tercih edin. Böylelikle daha parlak ve daha canlı bir sonuç alırsınız. Kullanacağınız renkteki gıda boyalarını küçük kaplar içerisine yerleştirmek işinizi kolaylaştırır.

Kum Boyama Malzemeleri
Kum Boyama Malzemeleri

Kaynak olmayan sıcak suyu kum ve boya üzerine dökün. Kumların seviyesini geçmesi kafi gelecektir. Sonra her bir torbayı kapatın ve boyanın kum parçacıklarına nüfuz etmesini sağlayın.

Kum Boyası Yapımı
Kum Boyası Yapımı

Renk eşit olarak dağıldığında, kapalı torbayı bir yüzeye düz bir şekilde yatırın. Suyun soğumasını ve gece boyunca demlenmesini sağlayın.

en kolay renkli kum yapımı
en kolay renkli kum yapımı

Torba içindeki suyu çıkarmak için köşesine ufak bir delik açın ve ardından boyalı kumu kurumak için bir yüzeye dökün. Bunun için bir fırın tepsisi kullanabilirsiniz. Renkli kumu tepsi içerisine iyice yayın ve güneşte kurumaya bırakın. Eğer hava yağmurlu ya da kapalı ise düşük ısıda fırına koyarak da kurumasını sağlayabilirsiniz.

Renkli Dekoratif Kum Yapma
Renkli Dekoratif Kum Yapma

Kum kuruduğunda, önceden hazırladığınız kaplara dökün. Cam kavanozlar, şeffaf plastik kaplar kullanın.

Kolay renkli kum yapımı
Kolay renkli kum yapımı

Hatta çocuklarınızın da el sanat becerilerini artırmak için kendi kaplarını kendilerinin seçmelerini sağlayabilirsiniz.

Kum Boyama Ne İşe Yarar?

Renkli kumlar; çocuklar için hem bir eğlence aracıdır ve hem de renkleri tanıyıp öğrenmelerini sağlayan eğitici bir yönü vardır. Çocuklar için hazırladığınız bazı figürleri boyalı kumlarla renklendirmesini sağlayabilirsiniz.

Renkli kum nasıl yapılır
Renkli kum nasıl yapılır

Tabi sadece sadece eğlence ve oyun amaçlı düşünmeyin. İstediğiniz renkteki kumları bir cam şişe ya da kap içine koyarak evini de dekore edebilirsiniz.

Renkli Kum Boyama Nasıl Yapılır
Renkli Kum Boyama Nasıl Yapılır

Özellikle de mumların renkli kumların ortasında daha güzel bir görüntü oluşturduğunu biliyor muydunuz? Bu tür kendin yap projelerinizde de boyadığınız kumları gayet tabi ki kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.diynetwork.com/made-and-remade/make-it/A-Sandy-Upcycle-Make-This-DIY-Dyed-Sand-For-Summer-Crafts

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here