Kendi Tasarlayacağınız Harika Bileklik Yapımı

resimlerle bileklik yapımı
resimlerle bileklik yapımı

Takıyı sevmeyen kadın sanırım yoktur. Kimimiz rengarenk takılardan kimimiz ise daha sade takılardan hoşlanır. Kıyafetlerle iyi kombinlendiğinde sizleri daha şık gösterir. Kısacası biz kadınlar için takılar vazgeçilmezlerimizdir. Hele bir de kendi takımızı kendimiz yaptığımızda bizler için daha değerli olurlar. Takacağınız takılar mevsimlere göre de değişkenlik gösterir. Özellikle yazın daha renkli ve daha spor takılar tercih edilir. Bunlardan biri de bilekliklerdir. Yazın kısa kollu giyindiğimizde kollarımızdaki boşluğu doldurarak bizlere daha sportif bir hava katarlar. Ben de sizlere bu yazımda yazın bileklerinizi süsleyecek renkli bir takı yapımında bahsedeceğim. Özel metal parçalar kullanarak oldukça değişik bileklikler üretmeniz mümkündür. İşte inanılmaz cıvıltıları ile harika el yapımı bileklere bir örnek.

Hadi Hep Birlikte Kendi Bilekliğimizi Tasarlayalım

bileklik yap

Bileklik Yapımı Malzemeleri

  1. Bir miktar makrome ipi, ince olanlarından seçiniz. Ayrıca merserize karışımı olsun (yapacağınız sayıya göre olabilir. Ama genellikle 1,5 mt bir bileklik için yeterli gelecektir.)
  2. Makas
  3. Takı tasarımında kullanılan metal aksesuarlar.
  4. Yorgan iğnesi
kolay bileklik yapımı

Evet şimdi işlem yapmaya başlayabiliriz.

1. Adım

bileklik malzemeleri

Makrome ipinizi 30- 40 cm iki parça şeklinde kesin ve tam ortadan ikiye bölün. Ardından kullanacağınız materyali ortaya koyun. Büktüğünüz tarafı halkanın içinden geçirin ve açıkta kalan uçları ipin içinden geçirerek bir düğüm ile halkaya sabitleyin. Diğer ipi de aynı şekilde yapın.

2. Adım

resimlerle bileklik yapımı

3. Adım

Ortalayacak şekilde iki ipi çekin. Bir ipi sabitleyin. Bunu bir bant yardımı ile bir panoya ya da bir iğne yardımı ile kanepenize yapabilirsiniz. 40- 50 cm uzunluğunda bir parça daha ip alın. Üstte solda gördüğünüz şekilde öreceğiniz ipin üzerine koyun. Ve sağda ki resimde ki gibi ana çiftli ipiniz ortada sabit kalacak şekilde bir düğüm atın.

4. Adım

bilekliğinizi kendiniz yapın

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi ikinci düğümü de atarak işleme devam edin.

5. Adım

bileklik türleri

6. Adım

bileklik yapma yöntemleri

Bu şekilde devam ederek bilekliğinizi ortaya çıkarmaya başlayın. İşlemi yaparken sıkı olmasına dikkat edin.

7. Adım

bileklik tasarımı

Yaklaşık 3-4 cam olduğunda sabit ipinizin üzerine ördüğüz ipe yorgan iğnesini geçirin ve ipleri en son örülen ilikten geçirerek sabitleyiniz.

8. Adım

kendin bileklik tasarla

Yorgan iğneniz ile diğer ipe de aynı işlemi uygulayınız.

9. Adım

haydi bileklik yapmaya

Her iki kanatta ki ipleri de yukarı doğru aldıktan sonra makasla dibe çok yakın olacak şekilde kesiniz. Ördüğünüz yerin karşı alanında kalan ip içinde aynı işlemi yapınız.

10. Adım

bileklik nasıl yapılır

İki tarafta da var olan çift katlı ana ipinizi bir yere toplayıp bir parça ip ile önce düğüm atıyoruz.

11. Adım

bileklik evde yapma

Resimde görülen şekle getiriyoruz.

12. Adım

kolay bileklik hazırlama

Bilekliklerimizde ördüğümüz şekilde bu sefer 4 kat ipimizi araya alarak örmeye başlıyoruz. Bu alana dikkat edin. Bu bilekliğe ayar yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden 5- 6 düğüm yapıp bırakabilirsiniz.

13. Adım

bileklik malzemeleri

Son olarak ördüğünüz iplere 2- 3 cm sonrasına bir düğüm atıyoruz. Bu düğümü sıkıca sabitledikten sonra ucundan kesiyorsunuz.

Ve işte harika ayarlanabilir metal aksesuarlı bilekliğiniz hazır.

birbirinden güzel bileklikler

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı