Kendi Suluboyanı Kendin Yap

Kendi Suluboyanı Kendin Yap
Kendi Suluboyanı Kendin Yap

Her yaştan sanatla uğraşanlar için inanılmaz kolay kendin yap projesini mutlaka deneyin.

Özellikle çocuklar için ev yapımı boya kullanımı çok önemlidir. Eğer kendin yap kabarık boya ve kendin yap parmak boyasını denediyseniz, koleksiyonunuza bu suluboyaları da eklemek için zaman ayırın.

İşte ihtiyacınız olan şeyler:

  • 4 yemek kaşığı kabartma tozu
  • 4 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 4 yemek kaşığı beyaz sirke
  • Yarım çay kaşığı mısır şurubu
  • Karışım için küçük kaseler
  • Gıda boyası
  • Karıştırmak için kaşık veya spatula
  • İçi derin boya paleti ya da buz küpü tepsisi
suluboya nasıl yapılır
suluboya nasıl yapılır

Bir kase içerisinde kabartma tozu ve mısır nişastasını karıştırmaya başlayın. Üzerine sirke ekleyin ve hemen karıştırın. En son mısır şurubunu ekleyerek, topaklanma ve kümelenmeler gidene kadar yavaşça karıştırın.

ev yapımı sulu boya tarifi
ev yapımı sulu boya tarifi

Yapmayı düşündüğünüz her renk için karışımı küçük kaseler içerisine dökün.

organik sulu boya yapımı
organik sulu boya yapımı

Her kase içine gıda boyası ekleyin. Bu aynı zamanda karışım hazırlayarak çocukların renkleri tanıması için büyük bir fırsattır.

doğal sulu boya yapımı
doğal sulu boya yapımı

Bu aşamada, her bir boya rengini karıştırın ve doğrudan boya paletinize aktarın. Bunun için buz küpü tepsileri mükemmel bir iş görür. Ancak derin kuyulara sahip yeniden kullanılabilir paletleri kullanmanız daha iyi sonuç verecektir. Zanaat mağazasında da bulabilirsiniz. Orta kısmını boya fırçasını temizleme amacı ile su koymak için boş bıraktım.

evde suluboya yapımı
evde suluboya yapımı

Tüm kırmızılarımın kötü bir karışım oluşturduğunu resimlerden fark etmişinizdir. Bunun için verecek bir cevabım yok. Belki de kendi boyamdan kaynaklıdır. Ama sonucu etkilemediğine garanti verebilirim.

Şimdi bekleme zamanı. Suluboyaları birkaç gün boyunca dinlendirmek için bırakın ve karışımın sertleşmesini sağlayın. Sertleşmesi iyi bir göstergedir. Sulu boyalarınızı dışardan aldığınız fırçalarla kullanabilir ve bir şeyler yapma yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Bunlar uzun süre muhafaza edebileceğiniz kalitede suluboya değiller ve zamanla solmaya başlarlar. Ancak çocuklar için el sanatları mağazasından aldığımız suluboyaların çoğu için de aynı şey söylenebilir.  Ayrıca, bileşeninde gıda boyası olduğu için kumaşları boyamaya da yararlar. Dikkatli kullanın, ancak bu kendin yap boyalarla oynarken çok ama çok eğlenin.

Kaynak: https://www.diynetwork.com/how-to/make-and-decorate/crafts/diy-watercolor-paint

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı