Kendi Penye İpini Kendin Yap

penye ipini kendin yap
penye ipini kendin yap

Dışarıdan penye ipi almak yerine bunu eskimiş ve artık kullanmadığınız tişörtlerden yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, eski tişörtlerinizi aşağıda anlatacağım yöntemle bir ip haline getirip kendi penye ipinizi kendiniz yapabilirsiniz. Oldukça da kolay bir şekilde yapabileceğiniz penye ipi ile yelekler, sepetler, paspaslar, çantalar, hırkalar ve birçok örgü işi üretebilirsiniz.

Evde penye ipi yapmak dışardan göründüğü kadar karmaşık bir işlem değildir. Bunun için bir sürü eski tişörte ve bir de makasa ihtiyacınız olacak. Hatta makas yerine kumaş kesme bıçağı kullanarak daha düzgün iplikler oluşturabilirsiniz. Seçim tamamen size kalmış.

Eski Tişörtlerden Penye İpi Nasıl Yapılır?

Tişörtü makasla ortadan ikiye keserek üst ve alt kısımlarını ayırın. Sonrasında alt parçadaki etek dikişlerini makasla kesin. Tişörtün üst kısmını ise kullanmayacağız fakat başka projelerinizde kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Resimde görüldüğü gibi bir dikdörtgen penye kumaş ortaya çıkacaktır.

alt kısmı kes
alt kısmı kes

Bu dikdörtgen parçayı yukarıda birkaç santim boşluk bırakarak katlayın. Kumaşı mümkün olduğunca düz tutmaya özen gösterin. Bu size düzgün kesim yapmanızı sağlayacaktır.

ikiye katla
ikiye katla

Penye ipi yapma işleminin bu aşamasında şerit olarak keseceğiniz parçaların genişliğini belirleyin. Resimde 2,5 cm. genişliğinde şeritler kesilmiştir. Keserken en üste kadar kesmemeye özen gösterin. İki kat olacak şekilde üstten yine bir pay bırakarak kesin.

şerit olarak kes
şerit olarak kes

Katlamış olduğunuz tişörtü açın ve masanın üzerine bir kaburga şeklini alacak şekilde serin. Orta kısımlarınızı düzleştirin.

kumaşı açıp düzgünleştir
kumaşı açıp düzgünleştir

En alttan başlayın ve kenardan çapraz olarak kesip solunuza ilk solu bölün. Aşağıdaki resme bakınız:

kesme işlemi 1
kesme işlemi 1

Ardından, orta kenar boşluğunu bunun gibi ayrı tutmaya devam edin, sağdaki diyagonaldeki bölmeden soldaki bölüme ilerleyin.

kesme işlemi 2
kesme işlemi 2

Sonunda sonuna kadar gittiğinde büyük bir penye ipliğine sahip olacaksın!

Penye malzemesinin geniş şeridini iplik haline getirmek için tek yapmanız gereken germektir. Malzeme küçük bir yumak oluşturmak üzere kendi üzerine kıvrılır.

gerginleştir
gerginleştir

Tüm kumaşları uzatın, bir top haline getirin.

yumak haline getir
yumak haline getir

Penye ipliğiyle örgü örmeniz ilk başta biraz zor olabilir. Çünkü malzeme oldukça hantal ve serttir. Ancak buna alıştığınızda, bitmiş örgülere bayılacaksınız. Genellikle büyük tığlarla ve şişlerle çalışınız. Kilim, sepet ve çanta gibi sağlam ipliğe ihtiyaç duyan projeleri seçiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı