Kenarları Yapraklı Fıstık Oyası Yapımı

Kenarları Yapraklı Fıstık Oyası Yapımı
Kenarları Yapraklı Fıstık Oyası Yapımı

Yeni oya ve dantel videolarına devam ediyoruz. Bu videoda da bu kez kenarları yapraklı fıstık oyası yapımı anlatılmıştır. Bu bir tığ oyası modelidir ve her motifte 3 tane fıstık oyası yapılmıştır. Her üçlü fıstığın sol başlarına da birer yaprak işlenmiştir. Kolay tığ oyası modellerindendir. Hiç zorlanmadan iki sıradan oluşan bu tığ oyasını videosunu izleyerek kolaylıkla yapacaksınız.

Bu yeni fıstık oyası modeli yazma kenarlarına çok yakışacak renkli bir oya modelidir. Resimlerden de anlaşılacağı üzere fıstık gruplarının 3 farklı renkle örüldüğü görülmektedir. Yapraklarda ise yeşil renk kullanılmıştır. Tığ batısı haricinde 2 sırada yapılan basit tığ oyası örneğidir.

Kenarları Yapraklı Fıstık Oyası Örneği
Kenarları Yapraklı Fıstık Oyası Örneği

Kenarları Yapraklı Tığ İşi Fıstık Oyası Nasıl Yapılır?

İlk sıra yazmanın tığ batısı üzerinde gelişmektedir. İp tığ batısına sabitlenerek örümcek çekilmiş ve başına 2 kez alınarak 3 kutucuk atlanıp 4. kutucuğa kapatılmıştır. Aynı kutucuğa bir dörtlü tırabzan yapılarak yukarı çıkılmış 4 zincir çekilerek tırabzana kapatılmıştır. Tırabzana 6 sık iğnesi yapılarak tığ batısına inilmiştir.

Devamında 7 zincir çekilip oya ters döndürülerek ilk çubuktaki 4 zincirli yere kapatılmıştır. Ardından 5 zincir çekilip ön yüze dönülmüş ve 7 zincirin arasına kapatılmıştır. Devamında başına bir kez dolanıp 2 zincir çekilerek aynı çubuğa kapatılmıştır. Başına sarıp her defasında bir fazla tırabzan yapılarak yaprak örülmüştür. Kalan kısımlara 5 tane sık iğnesi yapılmıştır. Diğer boştaki zincire gelinip buraya da 6 sık iğnesi yapılarak tığ batısına inilmiştir. Sıranın ilk çubuklu motifi yaprağı ile birlikte bu şekilde örülmüştür. Diğerleri de aynı yöntemle yapılarak bütün yazma kenarına işlenmelidir.

İkinci sırada yan yana üçlü fıstık oyalarının yapılışı anlatılmıştır. İlk sıradaki yaprağın başındaki ilk 5 zincirli yuvaya girilip ip sabitlenerek işe başlanmıştır. Ardından yan yana olacak şekilde 10 zincirli 3 adet fıstık oyası yapılmıştır. Diğer yapraklı motiflerin üzerine de farklı renklerde oya ipi ile bu fıstıklar işlenmiştir.

Anlatımlı Kenarları Yapraklı Fıstık Oyası Videosu:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı