Kenar Oyalı Baktüs Şal Yapımı

Kenar Oyalı Baktüs Şal Yapımı
Kenar Oyalı Baktüs Şal Yapımı

Baharın ve yazın serin havalarının vazgeçilmezi olan birbirinden şık yeni şal modelleri arıyorsanız bunu çok beğeneceksiniz. Bu kez yapımı merak edilen kenar oyalı baktüs şal modelini inceleyeceğiz. Hatırlarsanız 3 boyutlu baktüs şal ile kolay üçgen baktüs şal yapılışlarını daha önceki konularım da incelemiştik. Bu sefer kenar süsü olan bir şal yapımını öğreneceksiniz.

İnceleyeceğimiz modelin videolu anlatımında baktüs boyunluk yapımı kenar oyaları ile birlikte anlatılmıştır. Ayrıca videoda örneğin kurulumunu ve boyunluğu nasıl şala dönüştürebileceğinizin püf noktalarını öğreneceksiniz.

Yapılışında 1,5 yumak Angora bir iplik ve 3 numara tığ kullanılmıştır. Bir şablona bağlı olarak ilerlenmektedir. Boyunluk için 12 motif, şal için ise 10 motif yeterlidir. Çeyizlik şal olarak da kullanabileceğiniz bu örnek bitiminden sonra ütülenmektedir.

Kenar Oyalı Baktüs Şal Diyagramı
Kenar Oyalı Baktüs Şal Diyagramı

Tığ İşi Kenar Oyalı Baktüs Boyunluk (Şal) Nasıl Örülür?

4 zincir çekip birinci zincirin içine batarak bir halka oluşturularak işe başlanır. Örneğin kenarları diyagramdan da anlaşılacağı üzeri 3 ikili tırabzan, 2 zincir, 3 ikili tırabzan şeklinde örülür. Kenar dönüşleri 3 zincir çekip, ilk çekilene batıp, kaydırma tekniği ile oluşan çıkıntı ile sağlanır. Bu çıkıntılardan dönüş yaparak diğer kenar tırabzanları bir önceki iki üçerli üçlü tırabzan aralarına batarak oluşturulur. Çıkıntı sadece baktüs şal ya da boyunluğun sol kenarı için geçerlidir.

Örneğin orta kısımları içinse başlangıçta motifler arasında geçiş için 5 zincir çekilir. Sonrasında ortadaki havuç benzeri örneğin kurulumu her iki taraftaki kenar örnekleri ile birlikte gelişir. Orta motif uçtan genişleyip gövdesi bir genişlikte devam edip sonda tekrar daralan bir yapıdadır. Yine bu kısımda da ikili tırabzanlar ve zincirler şemada belirtilen sayılarda çalışılır.

Kenar Oyalı Baktüs Şal Modeli
Kenar Oyalı Baktüs Şal Modeli

Yeni baktüs şal örneğinin sağ kısımları artan bir şekilde ilerleyen ikili tırabzanlardan oluşur. Buna bağlı olarak orta motifle sağ kenar tırabzanları arasındaki zincirlerin boyu da giderek artırılır.

Bu şekilde 6 dilim olana kadar örülür ve ortaya oldukça şık bir baktüs şal ya da boyunluk çıkartılır.

Anlatımlı Kenar Oyalı Baktüs Şal Videosu

Yapılışı ile ilgili tüm aşamaları aşağıdaki videosundan izleyerek daha rahat öğrenebilirsiniz. Ayrıca boyunluktan şala dönüştürme için gerekli püf noktalarını da izlemiş olursunuz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı