Kelebek Modeli Örgü Kenar Motifi Yapımı

Kelebek Modeli Örgü Kenar Motifi Yapımı
Kelebek Modeli Örgü Kenar Motifi Yapımı

Bazı örgülerimizde etek kenarlarına kenarlıklar yaparız. Bu örgüyü güzel göstermede ve sadelikten kurtarmada bize yardımcı olur. Bu tarz model arayanlar için kelebek kenar örgü modeli yapılışını anlatan bir video buldum. Sizler için de hemen sitemde bunu paylaşmak istedim. Örgü projelerinize kesinlikle renk katacak farklı bir kenarlık modeli olacağını düşünüyorum.

Örnek kenar örgü video anlatımında merinos bir iplik ve şiş kullanılmıştır. Düz örgü, ters örgü, iki ilmeği birlikte düz örme, ilmek kaydırma ve şişe ip atma örgü teknikleri ile örülmüştür. Orta düzeyde bir yapım zorluğuna sahiptir.

Kelebek kenar örgü örneği için 8 ilmek ve katları olacak şekilde başlangıç yapılmaktadır. Model 8 sıra sonunda ortaya çıkmaktadır. İstenilen uzunluğa erişilene kadar bu 8 sıranın tekrarı yapılmalıdır.

kelebek kenar örgü modeli
kelebek kenar örgü modeli

İlk sıra (ön yüz) için sırası ile şu adımlar çalışılır:  1 ilmek kaydırılır ve sonraki 2 ilmek düz örülür. Şişe ip sarılır ve sonraki 2 ilmek birlikte düz örülür. Şişe 2 defa ip sarılır ve sonraki 2 ilmek birlikte düz örülür.

İkinci sırada ilk 3 ilmek düz örülür. Sonraki ilmek ters, sonraki 2 ilmek düz örülür. Şişe ip sarılır ve sonraki 2 ilmek düz örülür. Son ilmek düz örülür.

Üçüncü sırada ilk ilmek kaydırılır. Devamındaki 2 ilmek düz örülür. Şişe ip sarılır ve 2 ilmek birlikte düz örülür. Sonraki ilmek düz örülür ve şişe 2 kez ip sarılarak sonraki 2 ilmek düz örülür. Sıranın son ilmeği ise düz örülür.

Dördüncü sırada 3 ilmek düz, 1 ilmek ters, 3 ilmek düz örülür. Şişe ip sarılır, 2 ilmek birlikte düz, 1 ilmek düz örülür.

Beşinci sırada 1 ilmek kaydırılır, 2 düz örülür. Şişe ip sarılır, 2 ilmek birlikte düz, 2 düz örülür. Şişe 2 kez ip sarılır, 2 ilmek birlikte düz ve son ilmek de düz örülür.

Altıncı sırada 3 düz, 1 ters, 4 düz örülür. Şişe ip sarılır, 2 ilmek birlikte düz ve son ilmek düz örülür.

Yedinci sırada 1 ilmek kaydırılır, 2 düz örülür. Şişe ip sarılır, 2 ilmek birlikte düz ve son 6 ilmek düz örülür.

Sekizinci sırada ilk 3 ilmeğe kesme, kapatma uygulanır. 1 ilmek sağ şişe alınır, 4 düz örülür. Şişe ip sarılır, 2 ilmek birlikte düz ve son ilmek de düz örülerek kelebek kenar örgü modeli tamamlanır.

Kaynak: http://newstitchaday.com/how-to-knit-the-butterfly-edging/

Anlatımlı Şişle Kelebek Kenar Örgü Örneği Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı