Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Kelebek Havlu Kenarı Modeli Yapımı

Kelebek Havlu Kenarı Modeli Yapımı

Kelebek Havlu Kenarı Örneği
Kelebek Havlu Kenarı Örneği

Eğer sizin de kelebek desenli bir havlunuz varsa bu kelebek havlu kenarı modeli havlunuza çok yakışacak. İster normal havlularınıza isterseniz mutfak havlularınıza bu tığ işi oya modelini mutlaka işlemek isteyeceksiniz. Gerçekten çok şeker çok şirin bir oya çalışması olmuş. Tabi aynı zamanda yazmalarınızı için de bu oyayı işlemeyi düşünebilirsiniz.

Bu tarz farklı ve değişik havlu kenarı modelleri sitemizde fazlası ile mevcuttur. Kelebek modelini de bunların içerisine dahil edebiliriz. Çünkü diğer havlu kenarlarına nazaran oldukça farklı bir model olmuş. Hem yapım tekniği ve hem tasarımı bu farklılığını ortaya koymakta.

Kelebek Havlu Kenarı Modeli
Kelebek Havlu Kenarı Modeli

Tığ İşi Kelebek Havlu Kenarı Modeli Nasıl İşlenir?

Çimen oyası 3 adet zincir çekilip kapatılarak yapılmıştır. İki motif arası için toplamda bunlardan 11 adet çalışılmıştır. Ardından da kelebeklerin zeminini oluşturacak motifin yapımına geçilmiştir. Bunun içinde ilk önce 11 adet zincirle bir yuva oluşturulmuştur. Bu yuva içerisine de ortasında 6 zincirli bu yuva olacak şekilde sık iğneler çalışılmıştır.

Kelebek havlu kenarı modeline ismini vermiş olan kelebek motifleri ise biraz detaylı bir yapılışa sahiptir. İki aşamadan meydana gelmiştir. İlkinde mor renkle kanatları, ikincisinde ise beyaz ile antenleri oluşturulmuştur. Bilindik tığ tekniklerinden zincir, tırabzan, sık iğne ve örümceklerle çalışılmıştır. Her iki kanadın ortasında yer alan alt alta iki sıra, tığa ilmek toplanıp sonrasında içerisinden ilmek geçirilerek yapılmıştır. Örümcekler ve pimpirikler de antenlerinde kullanılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/lYhZKDC9YTo (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here