Kedi Şapkası Nasıl Örülür

Örgü Kedi Şapkası Nasıl Yapılır
Örgü Kedi Şapkası Nasıl Yapılır

Kadın hakları için ve kadınlar günü kutlamaları için düşünülmüş bir örgü kedi şapkası örneğinden bahsetmek istedim. Gerçi 8 Mart’a daha çok var ama hem yapılışı itibari ile hem de biz kadınlar için önemli bir günü kutlama adına bu kedi şapkasının anlatımını sizlere şimdi paylaşmak istedim.

Bizde biraz farklı isimlendiriliyor. Kulaklı şapka olarak biliniyor. Yabancılarda ise Pussy Hat olarak bilinmektedir. Kulaklık kısımları aynı kedilerin kulaklarına benzediğinden dolayı bu isim uygun görülmüş sanırım. Bir de kadınları da simgelediği için olsa gerek iplik rengi olarak pembe renk ve tonları bir standart halini almış.

Örgü Kedi Şapkası
Örgü Kedi Şapkası

Size sunacağım kedi şapkası örneğinde de pembe renk (magenta) bir iplik kullanılmış. İplik markası Malabrigo Worsted. 192 metre uzunluğunda 100 gr ağırlığı olan bir iplik olduğunu söyleyebilirim. Siz bu iplik markasını bulamazsanı Vanna’s Choice’un pembe tonlu yün ipliklerini de tercih edebilirsiniz.

Örneğe 50 adet çift sayıda ilmek atarak başlanır. Dikiş için ipten uzun bir kuyruk bırakın. Sonra 1 düz ile başlayıp sıra son ilmeğine kadar 2 düz 2 ters tekrarlanır ve son ilmek de 1 ters örerek lastik örgü yapılır. Bu şekilde 11 santim örülür. Lastik örgü ile birlikte toplamda 33 cm uzunlukta olacak şekilde ön yüzde düz, ters yüzde ters örgü örülür. Sonrasında tekrar lastik örgüye geçilir. Bu sefer 1 ters ile başlanıp sıranın son ilmeğine kadar 2 ters 2 düz şeklinde gidilir. Son ilmek ise düz örülür. Bu şekilde de 11 santim örülür. Bu da bitince üst ve altı lastik ortası düz ve ters örgülerden oluşan toplam 44 cm örgü ölçmemiz gerekir. Tüm ilmekler kapatılır. Dikiş için uzun bir kuyruk bırakarak ipliği kesin. Şapkayı ikiye katlayın ve yanlarını dikin.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı