Keçiboynuzu Şifa Deposu Çıktı

Keçiboynuzu Şifa Deposu
Keçiboynuzu Şifa Deposu

Keçiboynuzu, Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü topraklarda doğal şekilde yetişmekte olan meyvesi yenen bitki türlerindendir. Yapılan araştırmalarda oldukça faydalı bulunan keçiboynuzu, İngilizce carob ismiyle bilinmektedir. Şifa deposu çıkan keçiboynuzu çekirdeği, ağırlığı değişmeyen doğadaki tek tohumlardan biri olarak da biliniyor.

Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde bile ağırlık ölçüsü olarak kullanılmış bu harika bitkinin detaylarına devam edelim. Bu harika bitkinin onaltı tanesi tam olarak bir dirhem etmektedir. Dirhemin ağırlığı ise 3 kilo olarak bilinmektedir.

Keçiboynuzu özünde kalsiyum bol miktarda yer almaktadır. Gelişime etkisi olan keçiboynuzu aynı zamanda çocukların gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Keçiboynuzu, bronşit, astım ve bütün alerjik sorunlara karşı da iyi bir koruyucu olarak bilinmektedir. Bu özel bitkide asla kafein yoktur ve kolestrol içermemektedir. Süte kıyasla B,A,E ve P vitaminleri yani fosfor da içermektedir.

Yiyecekler aracılığı ile vücuda girmiş olan radyasyonun dışarı çıkartılmasını da sağlamaktadır. Balgam söktürücü yönü ise en çok sigara kullananların işine yaramaktadır. Kalite keçiboynuzu özünde oldukça önemli bir olgudur. Bunun da nedeni keçiboynuzunun soğuk presle elde edilmesinin mümkün olmamasından kaynaklanır. Bu da genel anlamda düşük sıcaklıkta yapılacak bir üretimin yararlı olmasından çok zararlı olması anlamına gelecektir.

Aynı zamanda yine klasik pekmez üretimiyle bağdaşmayan keçiboynuzu üretiminin farkları vardır. Keçiboynuzu üretimi mutlaka vakum altında yapılamalıdır. Bu da vakum altında olmasından ötürü sıcaklığın 60 dereceyi geçmeyeceği anlamına gelecektir.

Keçiboynuzu eğer herhangi bir rahatsızlığınız yoksa tam bir şifa deposudur diyebiliriz. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar ise mutlaka sadece keçiboynuzunu değil başka bilmedikleri tatmak istedikleri bitkiler gibi doktora danışılarak tüketilmelidir.

keciboynuzu-sifa-deposu-cikti
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı