Keçeleme İle Kalp Çerçeve Yapıyoruz

keçe kalp
keçe kalp

Son yıllarda keçe, özellikle hobi amaçlı olarak kullanılmaktadır ve oldukça güzel çalışmalar yapılmaktadır. Yünler birbirine karışarak, keçe haline gelir. Evde yün liflerden keçe yapımını öğrendikten sonra, keçeden kalp çerçeve yapabilirsiniz. Yaptığımız kalp çerçevenin içerisine sevdiklerinizin resimlerini koyabilir, bu özel hediyeyi sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

Keçeden yapacağınız kalp çerçeve için kullanmanız gereken malzemeler; dayanıklı bir malzemeden kesilmiş kalp şekli, dilediğiniz renkte keçe, sıcak su, yağ oranı yüksek doğal sabun, tül, naylon, bez ve keçemizi katlamak için kullanacağımız katlanabilir bambu servis ya da havalı naylondur. Kalp şablonunu plastik branda ile yapabilirsiniz. Ancak şablonun ebadı oldukça önemlidir. Çünkü yaptığınız keçe çerçeve, şablonunuzdan %40 oranında daha küçük olacaktır. Öncelikle kalp şablonunun üzerine dikey ve yatay olmak üzere yün liflerimizi yerleştiriyoruz.

Kalp şablonun üzerine yünleri yerleştirdikten sonra tülü geçiriyoruz, sıcak su ve sabun ile yünleri ıslatıyoruz. Hiçbir yerin kuru kalmamasına özen gösteriyoruz. Şablonumuzu ters çeviriyoruz ve aynı işlemi arka tarafında da uyguluyoruz. Bu işlem esnasında su ve sabunun yedirildiği yün, şablonu tamamen kaplamış olmalıdır. Yün ile kapladığımız keçeyi, bambu servis tablamızın içine alıyoruz ve yuvarlıyoruz. Islak keçeleme işleminde olduğu gibi bu işlemi tekrarlıyoruz. Yuvarlama işlemi bittikten sonra yavaşça rulomuzu açıyoruz ve keçeleşen kalp çerçevenin ortasını daire şeklinde kesiyoruz. Kesilen kısmın dağılmaması için sıcak su ve sabunla yeniden ıslatıyoruz ve elimizle düzeltiyoruz. Keçeden kalp çerçeve yapma işlemimizi tamamlıyoruz. Keçemizin kenarlarının dağılmaması için elimizle düzeltme işlemini bastırarak yapıyoruz.

Keçeden kalp çerçeve yapma işlemimizin mükemmel sonucu vermesine için rulo yapma işlemini mümkün olduğunca çok tekrarlıyoruz. İşlemimiz tamamlandıktan sonra iyice durulayıp, kurutuyoruz. Keçeden yaptığımız kalp çerçeveler kullanıma hazır hale geliyor.

kalp çerçeve keçe
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı