Keçeden Top Yapmanın Püf Noktası

Keçeden Top
Keçeden Top

Islak keçeleme yöntemi ile evde son derece hoş görünümlü toplar yapabilirsiniz. Bu işlemle dilediğiniz ebatlarda top yapabilir, süsleme işlemlerinizde kullanabilirsiniz. Renk renk ve boy boy yapabileceğiniz keçeden top yapımı işleminde önemli olan tekniğini bilmenizdir. Yuvarlama ve keçeleştirme işlemini kavradıktan sonra, zorlanmaksızın toplarınızı yapabilirsiniz. Toplarınızı istediğiniz desenlerde de yapmanız mümkündür. Sade toplar yapabileceğiniz gibi, kullanacağınız alana göre, toplarınızı zevkinize göre yapabilirsiniz.

Eğer evde keçe işleri yapıyorsanız, kalan giden malzemelerinizi de top yapımında kullanabilirsiniz. Keçeden top yapımı için gerekli malzemeler; dilediğimiz renklerde keçe, sıcak su, yağ oranı yüksek doğal sabun ve naylondur. Keçeden top yapmak için öncelikle işlemi yapacağımız yere naylon seriyoruz. Yapmak istediğimiz topun ebadına göre dilediğimiz renkten keçeden bir şerit koparıyoruz. Şeridimizin tam ortasına bir düğüm atıyoruz.

Bu düğümün etrafına kalan yünlerimizi sarıyoruz ve top şeklini veriyoruz. Küçük toplar için düğüm atmak yeterli olacaktır. Ancak daha büyük toplar yapmak isterseniz, eski çalışmalarınızdan kalan keçeleri, şeridinizin içerisine katabilirsiniz. Böylece evde artan malzemelerinizi de değerlendirmiş olursunuz.  Elde ettiğimiz topu sıcak suda ıslatıyoruz ve üzerine sabun sürüyoruz. Islatma işlemini yaparken, topumuza yuvarlak formunu vermeye özen gösteriyoruz. Hamur yoğurur gibi keçemize avuç içimizde top formunu veriyoruz. Tamamen yuvarlak olanak kadar keçeden top yapımı işlemimizi tekrarlıyoruz. Önceleri hamur yoğurur gibi keçemizi yoğururken, keçeleşme işleminin tamamlanmasının ardından topumuzun yüzeyini daha yumuşak hareketlerle düzenliyoruz.

Yuvarlama işlemimiz tamamlandıktan sonra, elde ettiğimiz topa farklı renkler dâhil edebiliriz. Topun üzerine yün iplik dolayarak ıslatabilir, tamamen topumuzla keçeleşmesini sağlayabilir ve keçeden top yapımı işlemimizi bu şekilde tamamlayabiliriz. Topumuz şeklini aldıktan sonra duruluyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Kuruyan toplarımızı sonrasında dilediğimiz alanda kullanabiliriz.

Keçeden top yapımı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı