Keçeden Şık ve Kolay Çiçek Yapmak

keçe çiçek
keçe çiçek

Yün iplikleri keçeleme işlemi uygulayarak dilediğiniz renklerde keçeden çiçekler yapabilirsiniz. Keçeden çiçek yapımı keçe süsleme işlerinizde kullanabileceğiniz hoş bir parçadır ve son derece şıktır. Keçeden çiçek yapmak için gerekli malzemelerimiz; dilediğiniz renklerde yün lifler, sıcak su, yağ oranı yüksek doğal sabun, naylon ve tüldür.

Öncelikle naylonu seriyoruz ve üzerine yatay ve dikey olmak üzere yün lifimizi sıralıyoruz. Aralarında boşluk kalmamasına özen gösteriyoruz. Farklı renklerdeki yünlerden ince şeritler kopararak ortasına yerleştiriyoruz. Yün liflerimizin üzerine tül seriyoruz. Sıcak suyumuz ve sabunumuzu yünlerimize yediriyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra tülü kaldırıyoruz ve ıslattığımız yünlerin artan tarafını çeviriyoruz. Arka tarafını da aynı şekilde ıslatıyoruz. Daire şeklini alacak şekilde iyice bastırıyoruz. Çiçeğimizin sap kısmını yapmaya geçiyoruz. Yeşil yün lifi naylon üzerinde yuvarlayarak keçeliyoruz. Sapı yaparken, bir ucunu kuru bırakıyoruz. Sapın kuru kalan kısmını çiçeğimizle birleştiriyoruz ve kuru yünleri elimizle ayırarak yuvarlak bir form oluşturuyoruz. Su yardımıyla sapın ucunu ve çiçeğin ortasını iyice yerleştiriyoruz. Çiçeğin tersini çevirip, orta kısmını elimizle yumru yapıyoruz ve sap kısımlarını masaya vurarak yuvarlıyoruz. Bu işlemi yaparken, sıcak su ve sabunumuzu kullanıyoruz. Yuvarlama işlemini, çiçeğimiz iyice sertleşene kadar yapıyoruz. Keçeden çiçek yapımı işlemini yaparken, çiçeğimizin sapına ve kendine aynı anda form vermeye çalışmak gerekir. Bu sayede hem sapta, hem de çiçekte aynı ölçüde keçeleşme işlemi meydana gelir.

Keçeden çiçek yapımı esnasında sap ve çiçek kısmı iyice kenetleşince durulama işlemine geçiyoruz. Durulama işlemini çiçeğimizin üzerinde sabun kalıntısı kalmayana kadar yapıyoruz. Çiçeğimizi sirkeli suya batırmak, sabundan daha kolay arınmasına yardımcı olabilir. Duruladıktan sonra çiçeğimize istenen formu veriyoruz ve kurutuyoruz. Keçeden son derece şık olan çiçeğimizi dilediğimiz süslemede kullanabiliriz.

Keçeden çiçek yapımı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı