Keçeden Semazen Yapımı

keçeden semazen
keçeden semazen

Günlük süreçte evde özellikle bayanların el işi becerilerini geliştirmesi ve satış yapabilecekleri ürünler üretmesi maddi ve manevi anlamda kazanç sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Meslek edindirme kursları, el işi kurslarında veya kermes alanlarında dikkatleri en çok çeken ve birçok ürünün ortaya çıkmasına yardımcı olan keçelerden bugün biz de çanta, semazen, cüzdan, anahtarlık gibi ürünlerin nasıl oluşturulabileceğine dair açıklamalar yapmak istiyoruz. Dilerseniz önceliğimizi semazenden yana kullanalım. Tasavvufta büyük bir yeri olan ve günümüzde de büyük ilgi toplayan semazenlerin keçeden yapılması da oldukça basittir. Şimdi sizlere keçeden semazen yapımı için gerekli malzemeleri ve yapılışını anlatacağım.

Malzemeler: 4 renkte keçe, Tahta boncuk, Silikon, İp, Semazen kalıbı, Makas

Yapılışı: İlk önce semazen kalıbını keçeye iğneleyerek düz bir zemin üzerine yerleştirin ve etrafını düz bir şekilde çizin. Daha sonra çıkan semazen kalıbını keçeden çizginin üzerinden gidecek şekilde kesin. Farklı bir keçe rengini tercih ederek semazen için gerekli kafa, el, kemer ve sikke için semazeninizin büyüklüğüne göre parçalar keserek semazeninizin üzerine silikon ile yapıştırın. Sikkesini, kafasını, elini ve kemerini farklı keçeler tercih ederek semazenin şık ve süslü görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayakları için tahta boncukları kullanacağız. Dekoratif bir görünüm oluşturması açısından tahta boncukları iğne ve iplik yardımıyla semazenin eteğinin altına özenli dikişler atarak yerleştirelim.

Küçük semazenler yaptığınız takdirde birbiri ile birleştirerek uzun ve büyük bir semazen topluluğu haline getirmek isterseniz keçe parçaları kullanarak semazenleri birleştirebilirsiniz. Kalan tahta boncukları iğne ve iplik kullanarak güzel bir dizayn oluşturduktan sonra ilk semazenin sikkesine dikişini sağlayabilir ve askılık konumuna getirebilirsiniz. Bu sayede hem semazenleriniz yıpranmamış olacak hem de şık bir aksesuar görünümü oluşturacak. Daha büyük bir yapıda semazen oluşturmak için semazen kalıplarını daha büyük ölçülerde tutmanız yeterli olacaktır. Semazenlerinize farklı bir görünüm kazandırmak için de evde kullanmış olduğunuz yün ipliklerinizi semazeninin sikkesi olarak kullanabilirsiniz. Kesmiş olduğunuz ince uzunlukta bir keçe parçasının üzerine yün ipliği küçük bir top şeklini alıncaya kadar dolayıp kaftanın üzerine yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede semazenleriniz daha güzel bir görüntüye kavuşabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı