Keçeden Semazen Yapımı

keçeden semazen

keçeden semazen

Günlük süreçte evde özellikle bayanların el işi becerilerini geliştirmesi ve satış yapabilecekleri ürünler üretmesi maddi ve manevi anlamda kazanç sağlamalarına yardımcı olmaktadır. Meslek edindirme kursları, el işi kurslarında veya kermes alanlarında dikkatleri en çok çeken ve birçok ürünün ortaya çıkmasına yardımcı olan keçelerden bugün biz de çanta, semazen, cüzdan, anahtarlık gibi ürünlerin nasıl oluşturulabileceğine dair açıklamalar yapmak istiyoruz. Dilerseniz önceliğimizi semazenden yana kullanalım. Tasavvufta büyük bir yeri olan ve günümüzde de büyük ilgi toplayan semazenlerin keçeden yapılması da oldukça basittir. Şimdi sizlere keçeden semazen yapımı için gerekli malzemeleri ve yapılışını anlatacağım.

Malzemeler: 4 renkte keçe, Tahta boncuk, Silikon, İp, Semazen kalıbı, Makas

Yapılışı: İlk önce semazen kalıbını keçeye iğneleyerek düz bir zemin üzerine yerleştirin ve etrafını düz bir şekilde çizin. Daha sonra çıkan semazen kalıbını keçeden çizginin üzerinden gidecek şekilde kesin. Farklı bir keçe rengini tercih ederek semazen için gerekli kafa, el, kemer ve sikke için semazeninizin büyüklüğüne göre parçalar keserek semazeninizin üzerine silikon ile yapıştırın. Sikkesini, kafasını, elini ve kemerini farklı keçeler tercih ederek semazenin şık ve süslü görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayakları için tahta boncukları kullanacağız. Dekoratif bir görünüm oluşturması açısından tahta boncukları iğne ve iplik yardımıyla semazenin eteğinin altına özenli dikişler atarak yerleştirelim.

Küçük semazenler yaptığınız takdirde birbiri ile birleştirerek uzun ve büyük bir semazen topluluğu haline getirmek isterseniz keçe parçaları kullanarak semazenleri birleştirebilirsiniz. Kalan tahta boncukları iğne ve iplik kullanarak güzel bir dizayn oluşturduktan sonra ilk semazenin sikkesine dikişini sağlayabilir ve askılık konumuna getirebilirsiniz. Bu sayede hem semazenleriniz yıpranmamış olacak hem de şık bir aksesuar görünümü oluşturacak. Daha büyük bir yapıda semazen oluşturmak için semazen kalıplarını daha büyük ölçülerde tutmanız yeterli olacaktır. Semazenlerinize farklı bir görünüm kazandırmak için de evde kullanmış olduğunuz yün ipliklerinizi semazeninin sikkesi olarak kullanabilirsiniz. Kesmiş olduğunuz ince uzunlukta bir keçe parçasının üzerine yün ipliği küçük bir top şeklini alıncaya kadar dolayıp kaftanın üzerine yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede semazenleriniz daha güzel bir görüntüye kavuşabilir.

Bir önceki yazımız olan Keçeden Çiçek Modeli Yapmak başlıklı makalemizde broş, Keçe çiçek kalıpları ve keçe modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir