Keçeden Mickey Mouse Taç Yapımı

Keçeden mickey mouse taç yapılışı
Keçeden mickey mouse taç yapılışı

Keçe işlerine uzun zamandır ara vermiştim. O sebeple sizlere bir de keçe işi bir proje paylaşmak istedim. Bu kendin yap projesinde özellikle küçük kız çocuklarını oldukça sevindirecek keçeden Mickey Mouse taç yapımından bahsedeceğim. Özellikle dışarıda da satılan bu taçları evinizde çok az bir masrafla ekonomik olarak nasıl yapabileceğinizi göstereceğim. Yapımında keçe türü bir kumaş kullanabileceğiniz gibi düz bir kumaş ya da ikisini de birlikte kullanabilirsiniz.

Keçeden Mickey Mouse Taç İçin Malzemeler :

  • Bulabiliyorsanız 6 mm. kalınlığında bir köpük ya da sünger (bulamıyorsanız 12 mm. kalınlığında da olabilir)
  • Şablonlar için hurda kartonlar
  • Kulaklar için 12 cm. kumaş ya da keçe kumaş
  • Fiyonklar, yamalar, kurdele, aklınızda tasarladığınız tasarıma uygun süslemeler
  • Taç
  • Sıcak tutkal tabancası
  • Dikiş makinesi malzemeleri
  • İğneler

Mickey Mouse Taç Yapım Aşamaları :

Malzemeleri temin ettikten sonra keçeden Mickey Mouse taç yapım aşamalarına bir göz atalım. Şimdiden söyleyeyim gözünüzde büyüteceğiniz kadar zor bir iş değil. İşlem adımları ve yapılış resimleri sizlere yapım aşamasında oldukça yardımcı olacaktır.

1. Tacın kulakları için kartonların üzerine şablonlar oluşturun. Bunun iki farklı genişlikte bardak kullandım. Dış daire kumaşın ne kadar kesileceğini belirler. İç daire ise dikiş yerini belirtir (yani dikiş payıdır).

2. Şablonunuzu tacı kullanarak kulakların nereye gelmesini istiyorsanız ona göre resim 1 ve 2 deki gibi kesin.

kartondan kulak şablonu yapma
kartondan kulak şablonu yapma

3. Keçe ya da normal kumaşınızı ikiye katlayın (böylece aynı anda iki kulak çıkarabilirsiniz). Üzerine karton şablonunuzu koyun. Kalemle şablonu kumaşınızın üzerine geçirin.

kulak şablonları kumaşa aktarma
kulak şablonları kumaşa aktarma

4. Resim 4’te görülen iki çizgi çizin. Bu çizgiler dikiş içindir. Biri dikiş için başlangıcı diğeri ise bitişi ifade eder. Kalemle çizdiğim daireleri keselim. Sonra köpük parçalarını kesmek için şablonun iç tarafındaki (küçük olan) daireyi kullanın. Daha yumuşak bir kesim yapmak için yavaşça ilerleyin ve köpüğe parmaklarınızla birlikte basın.

kulaklara dikiş yapılması
kulaklara dikiş yapılması

5. Her bir kulak için kesilen iki kumaş parçasını birbirine iğneyle tutturun. Kumaşınız desenli ise desenli kısımlar dışta kalacak şekilde sabitleyin.

6. Kumaşınıza çizdiğiniz dikiş çizgisi boyunca kumaşınızı dikiş makinenizde dikiniz. Aşağıdaki resimlerde nasıl bir dikiş yapıldığı açıkça görülmektedir.

dikiş yapılmış kulaklar
dikiş yapılmış kulaklar

7. Kulaklar için kestiğimiz köpük ya da süngerleri dikişini yaptığımız kumaşların içerisine yerleştirelim. Sonra hazırladığımız kulakları, fiyonk ve diğer süslemeleri tacın üzerine sıcak silikon yardımı ile yapıştıralım.

parçaları yapıştırma
parçaları yapıştırma

Keçeden Mickey Mouse taç yapımı artık bu son aşamadan sonra tamamlanmış olacaktır. Aşağıda aynı yöntemle yapılan farklı süslemeleri olan taçları inceleyip beğendiğinizi siz de kolayca yapabilirsiniz.

mickey mouse taç yapımı
mickey mouse taç yapımı
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı