Keçeden İsimli Kapı Süsü Yapımı

Kapı süsleri hem odalarımızın hem de daire kapılarımızın görselliğini artıran ve çoğunlukla keçeden yapılan süs eşyalarıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerin hastanedeki ve evlerindeki odalara asılan bu süsleri kendinizde evde kolayca hazırlayarak kapılarınızı süsleyebilirsiniz. Kolaylıkla bulabileceğiniz keçe ile birlikte kumaş ve ip gibi yardımcı malzemelerle yapılan kapı süslerini hazır almak yerine çok uygun fiyatlarla evinizde yaparak kapılarınızı süsleyebilir ve çocuklarınızın odalarına güzellik katabilirsiniz. Bu yazımızda keçeden isimli kapı süsü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Keçeden isimli kapı süsü

Kapı süsümüzde bebeğimizin ismini yazacağımız için öncelikle yapmamız gereken şey keçeden harfler yapmak olacak. Bunun en kolay yöntemi ise öncelikle kağıttan harf şablonlarını oluşturmaktır. Harf şablonlarını hazırlamak için bilgisayar üzerinde word uygulamasını açıp yazı tipini Cooper black, yazı boyutunu ise 300 olarak seçin. Bebeğinizin isimlerini oluşturan harfleri bu şekilde yazıp çıktılarını aldıktan sonra harfleri tek tek ve dikkatli bir şekilde kesin. Böylece kapı süsümüzün harflerini keçeden oluştururken bu şablonları rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Kesmiş olduğumuz harfleri seçmiş olduğumuz renkte keçe üzerine koyarak kurşun kalem yardımıyla çizimini yapın ve harfleri dikkatli bir şekilde kesin. Şimdi sırasıyla anlatacağım işlemleri her harf için ayrı ayrı uygulamanız gerekecek. Her harf için 11×11 ölçülerinde iki tane keçe kesiyoruz ve bu keçelerden bir tanesini çerçeve biçiminde kenarlarında 1 cm kalacak şekilde keserek çıkartın. Diğer taraftan aynı ölçülerde dilediğiniz renk ya da desende pamuklu kumaş parçaları hazırlayın. Keçeden keserek hazırladığınız harfi kumaş üzerine önce yapıştırıp, ardından etrafından düz dikişle sağlamlaştırın. Bu işlemi ileri geri dikişini yaptıktan sonra sonlandırın.

İlk aşamada kestiğiniz çerçeve biçiminde keçeyi, kumaş içeride kalacak biçimde bu kumaşa yapıştırıcı yardımıyla yapıştırın. Bu işlem için kumaş yapıştırıcısı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Daha önce keserek hazır hale getirdiğimiz keçenin üst bölümüne kurdele içeride kalacak şekilde yapıştırıyoruz. Daha sonra ise üzerine kare şeklindeki keçenin üç kenarına yapıştırıyoruz. Daha sonra ise yapıştırma işlemini gerçekleştirdiğimiz bu keçeleri içten ve dıştan zikzak dikişlerle dikiyoruz. Hemen sonrasında açık kalan kısımdan içini elyaf ile doldurup, açık kısmını da zikzak dikişle dikiyoruz ve isimli kapı süsümüzü hazırlamış oluyoruz.

isimli keçeden kapı süsü

Bir önceki yazımız olan Keçeden Yapılmış Değişik Broş Modelleri başlıklı makalemizde keçe broş modelleri, keçeden broş yapılışı ve keçeden broş yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir