Keçe Teraryum Kasnak Nakış Modeli

Teraryum Kasnak Nakış İşi
Teraryum Kasnak Nakış İşi

Sevgili hanımlar bu sefer sizlere farklı temalı kasnak nakış modeli paylaşıyoruz. Teraryum teması ele alınmış bu keçe kasnak nakış modelini çok beğeneceksiniz. Kasnak nakış işi yapan hanımlar için bu örnek daha önceden görmemiş olduğunuz bir tasarıma sahip.

İlk etapta Teraryum nedir bilmeyenler için kısaca açıklamak istiyorum. Teraryum, cam fanus içeresinde kendi bitkilerinizi, bahçenizi yetiştirebildiğiniz minik bir akvaryumdur diyebiliriz. Resimlerden de görüldüğü gibi kasnak işi örneğinde de bu tarz bir desen oluşturulmuş.

Bu kasnak işinde gerçekten zorlanmayacaksınız. Daha önceden kesip hazırladığınız keçe malzemelerini kasnağa dikip oluşturacağınız bir model olacağı için kolay bir dikiş işi ile kolayca halledebileceksiniz. Özellikle bu kasnak nakış modeli işe yeni başlayanlar için bir başlangıç projesi olarak da düşünülebilir.

Teraryum Kasnak İşi Malzemeleri :

  • 3 renk yeşil keçe – çok küçük parçalar
  • Bitkilerin tabanı ve taşlar için hurda kumaş parçaları
  • Küçük bir parça altın parıltılı DMC dikiş tutan mantar
  • DMC nakış ipi – Taşlar, bitki tabanı ve meyvelerle koordine edebilecek renkte ipler, ayrıca cam için soluk mavi ip
  • Eriyebilir tela
  • Ütü bezi
  • Kaybolan işaretleme kalemi
  • 16 ya da 17 cm ölçülerinde nakış kasnağı
  • Arka plan için 22 cm kumaş parçası

Malzemelerimizi de saydıktan sonra yapılışını resimlerle açıklamaya çalışayım.

Tüm keçe ve kumaş parçalarını keserek kasnak nakış modeli yapımına başlayın. Bunu kolaylaştırmak için, daha büyük parçalar kesin. Kumaşın arka tarafına bir parça eriyebilir dokuma malzemesi ütüleyin. Sonra istediğiniz şekilleri kesin ve öğeyi kumaşın ön yüzünden kesip ters çevirmediğinizden emin olun. Keçe parçaları için, özellikle polyester keçe kullanıyorsanız, her zaman sıkı bir bez kullanmanızı öneririm. Aksi halde biraz şirin bir yaprak elde edersiniz ve hiç kimse bunu istemez.

parçaların hazırlanması
parçaların hazırlanması

Parçalar kesildikten sonra, eriyebilir dokumadan kağıt desteğini çıkarın. Teraryum desenini yukarı bakacak şekilde arka plan kumaşınızın üzerine yerleştirin. Deseni kılavuz olarak kullanarak, tüm kumaş ve keçe parçalarını yerine koyun. Her yere dikkatli bir şekilde presleme bezi yerleştirin ve parçaları ütüleyin. Ardından kaybolan bir işaret kalemi ile cam şekli çizin.

parçaların yerleştirilmesi
parçaların yerleştirilmesi

Kumaşı nakış kasnağı  içine yerleştirin. Artık dikişe başlama zamanı! Bu kasnağın üzerindeki bütün parçalar için basit bir arka dikiş kullanıyor olacaksınız. Camı ve yapraklarınızın tümünü arka dikişle dikin. Resimlerde de görüldüğü gibi bazı saksılara Fransız düğümleri ekleyin. Ama bu tamamen isteğe bağlıdır.

keçelerin ve kumaşların dikilmesi
keçelerin ve kumaşların dikilmesi

Mantar parçası dikiş atmadan bırakılmıştır, ancak isterseniz yerine dikebilirsiniz. Malzeme gerçekten yumuşak olduğundan böylelikle kolayca dikilebilir.

tabanın yerleştirilmesi
tabanın yerleştirilmesi

Dikiş bittikten sonra, kasnağın kenarındaki kumaşı yaklaşık 1,3 cm oranında düzeltin. Kumaşı kasnağın arka tarafına tutkalla yapıştırın.

kenarlardaki fazla kumaşın kesilmesi
kenarlardaki fazla kumaşın kesilmesi

Artık keçeden teraryum kasnak nakış modeli yapılışının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Siz de kendi yaptığınız bu tip kasnak işlerini benimle paylaşarak bu işe meraklı olanların gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Keçe Kasnak Nakış İşi
Keçe Kasnak Nakış İşi
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı