Kaz Ayağı Çam Dalı Örgüsü

kaz ayağı çam dalı örgü modeli
kaz ayağı çam dalı örgü modeli

Selam hanımlar; bugün sizlere kaz ayağı örgü türlerinden olan kaz ayağı çam dalı örgü modelini anlatacağız. Örneğin adı bu şekilde söylendiği gibi kullanılmaktadır. Aslında bakıldığında örgü modelimizin daha çok, zeytin dalı örgü örneği olarak geçtiği de bilinmektedir. Yapımında ince şiş kullanıldığında çok daha güzel örneklerin ortaya çıkabildiği kaz ayağı örgü örneğimizi seveceğinizi umuyorum. Eskilere dayanan ve eski bir geçmişi bulunan örneğimiz, daha öncelerinde kayınvalide yeleklerinde de örülmekteydi. Genellikle eskiler bu türde bir örgü modeli için kaz ayağı örgüsünü tercih etmekteydi.

Kaz Ayağı Çam Dalı Örgü

Örgünün örülmesi hakkında da en belirgin bilgiler arasında, örgüyü örerken yani çam dalı örgü modelini örerken tek renk iple örülmesi daha şık durmasını sağlayacaktır. Aslında çoğu modelde birden fazla ip kullanılınca şık duruyor. Fakat bazı örgü motifleri ise doğası gereği, mutlaka tek renkte daha iyi sonuç verebiliyor. Kaz ayağı çam dalı örneğini daha çok büyükler için yani yaşça çocuklardan büyük insanlar için örmekteyiz. Çünkü çocuklara yapılacak bir kaz ayağı çam dalı örgüsü daha ağır bir model şeklinde olacaktır. Diğer adı zeytin dalı örgü modeli olan kaz ayağı çam dalı örgüsü, yapım olarak oldukça basittir. Dilerseniz hemen yapım aşamasına geçelim değerli bayanlar.

Kaz Ayağı Çam Dalı Örgüsü Yapılışı

Kaz ayağı çam dalı örgüsünün yapımında ilk olarak 2 sırada 4 kadar ters ve 2 düz ile 2 ters ve bir de 1 ters örülür. Devamında 1 düz, 2 tane ters ve 2 tane düz ile 4 ilmek kadar da ters örgü biçimi uygulanmalıdır. Bu şekilde sona kadar devam edilmelidir. Sonrasında 3. sırada ise 2 kadar ters 1 dolama yapıp, 2 düz ve 2 ters ve 2 tane daha düz gidilir. Ortadaki 3 tane ilmeği de birlikte alıp örmeye devam ederiz.

O kısımda 1 tane ters, 1 tane düz ve 1 ters ilmek bulunacaktır. Bu anlattığımız üç ilmeği beraber kesiyor olacağız. Devamında 2 tane düz 2 tane ters ve 2 düz ile 1 tane dolama yaparak, devamında 2 ters öreceğiz. 4. sıraya geçince 2 ilmek ters artıracağımız ilmeği, daha sonra 2 ters 2 düz ve 5 tane ters olarak, devamında 2 düz 2 ters ve 1 düz ile 2 ters olarak sürdüreceğiz. Bu işlemi aynı şekilde ilmeğin sonuna kadar devam ettireceğiz. 5. sırada 2 ters ve 1 dolama yapıp, 1 ters – 2 düz – 2 ters şekilde 1 düz ve 3 ilmeği birlikte keseceğiz.

Devamında 1 düz – 2 ters ve 2 düz – 1 ters olarak gidip, 1 dolama yaparak 2 kadar ters ilmek olarak sona kadar gidilecektir. 6. sırada ise 2 ters – 2 düz, 2 kadar ters – 2 düz ve 3 ters gideceğiz. Devamında 2 düz 2 ters, 2 düz – 2 ters ilmek olarak sona kadar ilerleyeceğiz. 7. sırada da 2 ters – 1 dolama – 2 ters – 2 düz ve 2 ters yapıp, 3 ilmeği birlikte keseceğiz. Devamında 2 ters – 2 düz 2 ters ve 1 dolama yapıp, 2 ters ilmekle sona kadar devamı yapılacak. 8. sırada 3 ters –  2 düz – 2 kadar ters ve 2 düz ile 2 ters ve de 2 düz 2 ters olarak devam edip, 2 düz 3 ters ilmekle sona ilerlenecektir. 9. sırada 2 ters – 1 dolama – 1 düz, 2 ters – 2 düz 1 ters yapıp, 3 ilmeği birlikte kesip, 1 ters – 2 düz 2 ters ve 1 düz ile 1 dolama yapacağız. 2 kadar daha sona kadar öreceğiz ve örneğimiz bitmiş olacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı