Kayısı Kıvamında Yumurta Yapmak

Genç yaşlı herkesin çocukluğunda ve ya hala yemesini sevdiği bir şeyden söz etmek istiyorum. Kayısı rengini andıran o kıvamda olan yumurtayı pişirme sırrını ve nasıl kolay şekilde yapılabileceğini yazmak istedim bu yazımda. Bunu yapmak aslında sanıldığı kadar zor değil.

Çoğu kişi çocukluğunda ya da ergen çağlarında bu kıvamda yumurtayı annesi yaptığında afiyetle yemiştir. Daha sonra belki kendi deneyince ya çok pişmiş katı hale gelip yumurtayı yemiştir. Ya da çok az pişirmiştir ve yerken sıvı halinin hala katı hale geçmediğini fark etmiştir.

Kayısı kıvamında yumurta için öncelikle malzemeleri hemen saymamızda fayda olacaktır. Resimdeki o harika yumurtaya ulaşmak için hemen sizde malzemeleri tedarik ederek fazla dakikanızı almayacak bu uğraşı yaparak karnınızı güzelce doyurmaya hazır olunuz. Suda yumurtanın da elbette ayrı bir yeri vardır diyebilirim fakat rafadan yumurta sınıfında olan bu tarifte sizlere kayısı kıvamında yumurta yemek konusunda hemen yardımcı olacağım.

Kayısı Kıvamında Yumurta pişirmek İçin Malzemeler:

  • 1 tane yumurta
  • Yeteri miktarda su
  • cezve
  • Bir tutam kadar tuz

Yapılışı:

Öncelikle cezveye bir kaşıkla yumurtayı koyuyoruz. Onun ardından yumurtayı geçecek kadar su ilave ediyoruz. Yumurtamız pişerken çatlamaması için mutlaka biraz tuz ilave ediyoruz. Bu işlemin ardından ise orta ateşte yaklaşık olarak 5 ve ya 6 dakika kadar pişiriyoruz.

Devamında ise bu süre geçince yani beş altı dakika dolunca yumurtayı bir kaşıkla alıp soğuk su olan bir kaseye koyup yaklaşık olarak 5-6 saniye bekliyoruz ve elimizi çabuk tutup onu sonrasında hemen soğuk sudan alıyoruz.

Daha sonra ise soğuk su süremizi uyguladıktan sonra tekrar kaşıkla alıp bir tabağa yani yiyeceğimiz tabağa koyarak, tabakta kaşığın tersini kullanarak yumurtanın kabuğunu kırıp soyuyoruz.

kayisi-kivaminda-yumurta-yapmak

Bir önceki yazımız olan Plaj İçin Kullanışlı Ve Harika Pareo Yapımı başlıklı makalemizde Farklı paroe modelleri, Kullanışlı pareo yapımı ve pareo elbise hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir