Kavanozdan Avize Yapımı

kavanozdan avize
kavanozdan avize

Mumluklar, saksılar ya da kalemlikler… Kullandığımız ve artık ihtiyacımız olmayan kavanozları, değerlendirmenin birden fazla yolu var. Bu yollar içerisinde belki de en az bilineni kavanozdan avize yapımı! Kavanozdan avize yapımı çok bilinmese bile en yaratıcı dekorasyon fikirleri içerisinde yer alıyor. Özellikle son zamanlarda birçok bayan kavanozlarını çöpe atmak yerine farklı şekillerde değerlendirmeyi tercih ediyor. Sizler de kavanozlarınızı sıra dışı bir şekilde değerlendirmek için onları birer avizeye dönüştürmeye ve evlerinizi renklendirmeye ne dersiniz? Bu konuda yeterince becerikli değilim, diye düşünmenize gerek bile yok! Kavanozdan avize yapmanız için el becerilerinizin gelişmiş olması kesinlikle şart değil. Kolaylıkla tamamlayabileceğiniz kavanozdan avize yapımını, sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Malzemeler: Avize iskeleti, Dilediğiniz renkte cam boya, Silikon ve silikon yapıştırıcı alet, Matkap, Avize iskeletine uygun sayıda kavanoz ve kavanoz kapakları.

Yapılışı: Öncelikle dekorasyonda fark yaratmanızı sağlayacak cam boyalar ile avizelerini boyayarak, renklendirin. Cam boyası yerine dilerseniz sulandırılmış su bazlı akrilik boya kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Renk seçimini ise tamamen sizlere bırakıyoruz. Kavanozları boyadığınız rengi seçerken, oda dekorasyonu ve duvar renkleri ile uyumlu olmasına da özen gösterin.

Sırada seçtiğimiz avize metal askılığındaki cam karpuzların takıldığı yere silikon sürmek var. Ardından ortalarını kestiğiniz kavanoz kapaklarını bu silikonlu kısma yapıştırabilirsiniz. Kavanoz kapaklarının ortasını kesme sebebiniz ise bu kısma ampul yerleştirecek olmanız.

Ardından ampülleri takabilir, boyadığınız ve boyası kurumuş kavanozları da kapaklarına monte edebilirsiniz. Kapakları monte ederken, normal kavanoz kullanırken kavanoz kapağını nasıl kapatıyorsak, o şekilde davranmamız gerek. Kavanoz kapaklarını iyice sıkıştırdığınızdan da emin olmanız gerekiyor.

Bu örnek dışında farklı avize modellerine de hemen hemen yukarıda anlattığımız şekilde kavanozdan oluşan lambalar hazırlayabilir ve çevrenizde olmayan ve çevrenizdekilerin de özeneceği avize modellerine sahip olabilirsiniz. Bu fikir size uçuk geliyorsa, günümüzde birçok evde kavanozdan avize modellerinin dekor amaçlı kullanıldığını hatırlatmak isteriz. Ayrıca kavanozdan avize yaparak, duvara da monte edebilirsiniz. Kavanozdan avize iskeletini belirlemeden avize yapımına başlamamanız gerektiğini de hatırlatarak; keyifli tasarımlar diliyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı