Ana Sayfa Nasıl Yapılır Kavanoz İçinde Bitki Yetiştirme Yöntemi

Kavanoz İçinde Bitki Yetiştirme Yöntemi

Kavanoz içinde bitki yetiştirme
Kavanoz içinde bitki yetiştirme

Görsel bir zevk için yapılan kavanoz içinde bitki yetiştirme kurallara uyulduğu takdirde oldukça kolay bir hobidir. Kavanoz içinde yetiştirilecek bitki seçiminde yoğun nem isteyen bitkiler tercih edilmelidir. Bu bitkilere birkaç örnek verecek olursak, Afrika menekşesi, küçük kumanyalar ve kral begonyasını önerebiliriz. Yine akvaryum bitkileri de kavanoz içinde yetiştirmek için oldukça uygundur.

Nasıl yapılır

Öncelikle cam ve yüzeyi pürüzsüz bir kavanoz tercih edilmelidir. Bu sayede kavanozun içi rahatlıkla görünecektir. Kavanozun zeminine küçük çakıl taşlarını koyduktan sonra, kuru yosun yaymak bir üst tabakada ki kumların aşağı kaymasını engelleyeceği için faydalı olacaktır. Akvaryumcularda bulabileceğiniz akvaryum kumunu da yoğun tabakasının üzerine dikkatle yaydıktan sonra kum üzerine de yine akvaryumcularda bulunan ve küf kokusunu engelleyen kömür tozunu yayabilirsiniz. Bir üst tabaka içinse 3-4 santim kalınlığında olacak şekilde temiz toprak ya da torf ekleyin. Eğer bu katmanda saf torf tercih ederseniz küflenme gibi bir sorunla karşı karşıya kalmaz ve kömür tozuna ihtiyaç duymazsınız.  Toprağı kavanoza koymadan önce nemlendirmeniz gerektiğiniz de unutmayın.

Tercih ettiğiniz bitkileri yerleştirme aşamasında, eğer kavanoz içine eliniz girmiyorsa şiş ya da bıçak gibi malzemelerle bitkilerinizi yerleştirebilirisiniz.  Bitkilerinizi de yerleştirdikten sonra bitki üzerine hafif su püskürtüp kavanozun kapağını kapatın. Yaklaşık olarak bir iki saat içinde kavanoz içinde oluşacak yoğun nemli hava sayesinde bitkileriniz canlanacaktır. Zamanla birlikte ilerleyen süreçte de her gün bitkileriniz daha canlı bir görünüme kavuşmuş olacak.

Kavanozda bitkilerin bakımı

Kavanozdaki bitkinizi her gece kapağını açarak bir saat süreyle havalandırın. Bunun dışında bitkide kavanozunuzu mutlaka aydınlık bir yerde muhafaza edin. Aydınlık derken bitkiniz direk güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır ve hafif güneş görecek şekilde konumlandırılmalıdır. Direk olarak cama güneş ışınları alması yerine zaman zaman bitkinizi güneşlendirmek için kapağını açarak güneş altında bir süre bekletebilirsiniz. Eğer eviniz yeteri kadar serinse bütün gece kavanozun kapağını açık bırakabilirsiniz. Hatta evinizde nem oranı yüksekse kapağı sürekli açık bırakabilirsiniz. Bitkinizi sulamak içinse ara sıra püskürtme yöntemi ile sulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here