Katlı Yapraklı Çiçek Motifli Tığ Oyası Yapımı

Katlı Yapraklı Çiçek Motifli Tığ Oyası Modeli
Katlı Yapraklı Çiçek Motifli Tığ Oyası Modeli

Sizlere tam bir çeyizlik tığ oyası modeli ve yapılışını aktaracağız. Motif eklemeli bir çiçek motifli tığ oyası örneği olan bu modeli beğenerek sizler de yapabileceksiniz. Yapım aşamaları altta yayınlayacağımız videosunda detaylı olarak gösterilmiş bir tığ oyası modeli öğrenmiş olacağız.

Bu tarz sonradan eklemeli tığ oyası modelleri çeyizlik hazırlığı içinde olanlar için hemen yapmak isteyecekleri oyalardandır. Anlatımı yapılan motifli tığ oyası 6 yapraklı bir çiçek motifi şeklinde tasarlanmıştır. Verilecek ara için yine basit motifler çalışılmış olup iki tanesine pimpirikler çalışılmıştır. Bir renk cümbüşü görünümünde olan bu tığ oyası modelini yazma, tülbent hatta mutfak havlusu kenarlarında bile kullanabilirsiniz.

Tığ İşi Katlı Yapraklı Çiçek Motifli Oya Modeli Yapılışı

İlk olarak yeni yazma kenarı modelinin 6 yapraklı çiçek motifleri yapılmıştır. Motifler 3 renk oya ipi ile çalışılmıştır. Yapımına 10 adet zincirli bir yuva elde edilerek beyaz yaprakların yapımı ile başlanmıştır. Bu yuva içerisine de 6 adet yaprak yapılmıştır. Bir yaprak için ilk önce 6 adet zincirli ve tırabzanlı bir yuva daha yapılmış ve içerisine de 9 tırabzan çalışılmıştır. Bütün yapraklar bu şekilde yapılmıştır.

Katlı Yapraklı Çiçek Motifli Tığ Oyası Örneği
Katlı Yapraklı Çiçek Motifli Tığ Oyası Örneği

Sonra diğer renge geçilmiş ve beyaz yaprakların arasından arkadan ilerlenerek arkada kalacak ikinci altılı yaprak grubu işlenmiştir. İşlenirken de zincir, sık iğne ve tırabzan teknikleri uygulanmıştır.

Ardından verilecek arayı belirlemek için yeşil iple örümcekle başlanan çubuklu motifler çalışılmıştır. 5 adet çalışıldıktan sonra da çiçek motiflerinin eklenmesi için 3 tığ batısına ikişer adet sık iğne yapılmıştır. Bir zincir çekilip 6 katlı yapraklı çiçek motiflerinin eklemesi yapılmıştır. Son olarak çiçek motiflerinin arkasında kalan çubuğun tepesine pimpirik çalışılarak çiçeğin boş olan göbeğinden öne çıkarılmıştır. Aynı pimpiriklerden ara için yapılan iki adet çubuğa birer ara verilerek yapılarak tığ oyası anlatımı bitirilmiştir.

Kat Kat Yapraklı Çiçek Motif Eklemeli Tığ Oyası Videosu

Kaynak: https://youtu.be/ragxgtqpjWQ (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı