Oya Dantel Videoları

Katlı Fıstık Motifli Mutfak Havlu Kenar Oyası Yapımı

Katlı Fıstık Motifli Mutfak Havlu Kenar Oyası
Katlı Fıstık Motifli Mutfak Havlu Kenar Oyası

Mutfak havlularına daha yakışacağını düşündüğümüz katlı fıstık motifli tığ oyası örneğini inceleyeceğiz. Model biraz büyük olduğu için havlu kenar oyası olabileceğini düşündük. İstenirse yazma kenarı oyası olarak da kullanabilirsiniz.

Öncelikle katlı fıstık motiflerinin hazırlanması ile başlanılmıştır. Sonrasın da tığ batısı üstü geçilerek eklemesi yapılmıştır. Motiflerin hazırlanmasında ekstra olarak Hürrem boncuğu kullanılmıştır. Mutfak havlusu oya modeli için 3 renk oya ipi ile çalışılmıştır.

Tığ İşi Katlı Fıstık Motifli Mutfak Havlu Kenarı Modeli Yapımı

Önceden de belirttiğimiz gibi tığ oyasının yapımına katlı fıstıkların birer birer hazırlanması ile başlanmıştır. Öncelikle Hürrem boncuğu üzerinden yeşil ip sabitlenerek fıstıklı motiflerin üç adet yaprağı yapılmıştır. Yapraklar, tırabzan üzeri sık iğneleri eksiltilmesi ile oluşmuştur. Yapımı biten bir yapraktan diğerine geçiş için yine kenarında sık iğne ile geçiş yapılmıştır.

Katlı Fıstık Motifli Mutfak Havlu Kenarı Modeli
Katlı Fıstık Motifli Mutfak Havlu Kenarı Modeli

Yukarıdaki şekilde 3 adet yeşil yaprak yapıldıktan sonra kat kat fıstıklı yaprakların yapımına geçilmiştir. Yine Hürrem boncuğunun boşta kalan üst tarafına ip sabitlenerek ilk sıra için 3 adet fıstık oyası yapılmıştır. Her bir fıstık oyası için 20 adet ilmek toplanmıştır. Fıstıklar bitiminde ise aralarına zincir kapatılarak diğer fıstık sırası için zemin oluşturulmuştur.

Diğer fıstık sırası için ip kopartılıp diğer renkte ipe geçilmiştir. Zincirli yuvalara ip sabitlenerek ikinci sırada yine 20 adet ilmek toplamalı bu sefer 6 adet fıstık oyası yapılmıştır. Ardından üçüncü sıranın yuvaları zincir çekerek oluşturulmuştur.

Üçüncü sıra için de 8 adet fıstık oyası yapılarak katlı fıstık motif yapımı tamamlanmıştır. Hazırlanan fıstık oyası motifleri tığ batısı üzerindeki zemine eklenmiştir.

Katlı Fıstık Motifli Havlu Kenar Oyası Videosu

Kaynak: https://youtu.be/BY54SKRvt70 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı