Kasnakta Motifli Şal ve Bebek Battaniyesi Yapımı

Kasnakta Motif Yapımı
Kasnakta Motif Yapımı

Kasnakta inci süslemeli motiflerinin yapılıp daha sonra bunların birbirine eklenmesi oluşan kasnakta motifli bebek battaniyesi yapımı videosunu çok beğeneceksiniz. Motifler tuhafiyecilerde hazır satılan motifmatik adı verilen alet ile yapılmaktadır. Ayrıca bir de plastik bir iğneye ihtiyaç duyulmaktadır.

Örnek battaniye çalışması 2 ayrı videoda anlatılmıştır. İlk videoda motifmatik ve iğne ile motiflerin nasıl yapıldığı gösterilmiştir. İkinci videoda ise motiflerin birbirlerine nasıl eklendiği ayrıntılı bir şekilde aktarılmıştır.

Bu motiflerle sadece battaniye değil aynı zamanda şallarda yapılabilmektedir. Şal için simli Alize iplik önerisi yapılmıştır. Bu örnek bebek battaniyesi çalışmasında da aynı ip modeli tercih edilmiştir.

Kasnakta Şal Yapımı
Kasnakta Şal Yapımı

Kasnakta Motif Yapımı

Motiflerin çok katmanlı güle benzeyen bir yapısı bulunmaktadır. İlk etapta diyagonal bir biçimde ip kasnak üzerindeki çivilere sarılmıştır. Sarma işlemi bitiminde simli ip plastik iğneye geçirilerek kasnağın ortasından geçirilerek arkaya alınmıştır. Arkadan bütün ilmeklerin arasından tek tek girilip sonrasında ortadan yine arkaya doğru gelerek bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bitiminde yorgan iğnesi ile çiçeğin ortasında yer alacak incinin dikimi yapılmıştır. Son olarak ilmekler kasnağın çivilerinden çıkarılarak inci süslemeli motif yapımı tamamlanmıştır.

Anlatımlı Kasnakta Motif Videosu

Kasnakta Motifli Şal ve Bebek Battaniyesi Yapımı
Kasnakta Motifli Şal ve Bebek Battaniyesi Yapımı

İnci Süslemeli Motiflerin Birbirlerine Eklenmesi

Motiflerin kasnak ile örülmesi tamamlandıktan sonra birleştirilme aşamasına geçilmiştir. İlk incili motifin en dışta kalan yuvalarının aralarına örümcekler yapılmıştır. Köşeler için 4 örümcek, ardından devamında gelen iki yuvaya ikişer örümcek kapatılarak ilk motifin tüm çevresi örülmüştür. İkinci motiften itibaren tüm motifler birbirlerine yine örümceklerle eklenerek bebek battaniyesi çalışması bitirilmiştir.

Anlatımlı Kasnakta Yapılan İncili Motiflerin Birbirlerine Eklenme Videosu

Kaynak: https://youtu.be/I2TAdloA0EA ve https://youtu.be/WxJm_S_H-Qw

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı