Ana Sayfa Sağlık Kaşıntı Nedenleri ve Çözümleri

Kaşıntı Nedenleri ve Çözümleri

Kaşıntı Nedenleri
Kaşıntı Nedenleri

Tıp dilindeki adıyla ‘’pruitus’’ vücut dilinde belli bölgelerde oluşarak inatçı hal alan sinir bozucu olabilecek türde kaşıntılardır. Bazen kaşıntıyla birlikte ciltte kabarıklık ve kızarıklıklar da oluşur ve bu yönde belirtiler görünür. Vücutta kaşıntı oluşması yani kaşıntının baş sebepleri arasında böcek ısırıkları, alerjik reaksiyonlar, cilt hastalıkları, sistematik hastalıklar, bağırsak parazitleri ve hormonal değişiklikler gelmektedir.

Tüm vücutta oluşan kaşıntı halleri arasında böbrek ve karaciğer hastalıkları ya da troid bezi hastalıkları ve bağışıklık sistemlerindeki anormallikler de gösterilebilmektedir. Birçok kaşıntı vakasında bunun altında yatmakta olan hastalıkların giderilmesi sonucu kaşıntı halleri de son bulmaktadır. Cildi kaşındıracak türde giysiler giymek, cildi nemlendirmek ve soğuk suyla yıkanmak, kaşıntılı bölgeye kalamin losyonu sürmek ve ya soğuk şekilde kompres yapmak kaşıntıda rahatlamayı sağlayacaktır.

Kaşıntı benzeri alerji durumlarında ise yani alerji kaşıntılarında, cilde temas eden bazı maddelerin buna neden olması şeklinde açıklanabilir. Nikel olan takılar, kumaş boyaları, dikenli bitkiler, lastik eldivenler ve ya parfüm türündeki kozmetik ürünleri de alerjiyi tetikleyici etki göstermektedir. Alerji hallerine karşı hareket geçecek olan bağışıklık sistemi sebebiyle yanmalı hisler oluşturan kaşıntı hallerini başlatabilir.

Kuru cilt durumları da yine kaşıntıya mahal verecek hallerdendir. Ciltte sadece kaştı var ve bu yönde başka bir belirti verecek hal yoksa bu durumlar genelde kuru ciltlerden kaynaklanabilir. İlerleyen yaşlarla birlikte cilt kurur. Fakat bu işin içine kaşıntı da eklenirse başka dış koşullar bu duruma etki ediyor denilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here