Kartondan Hediyelik Kutu

hediyelik karton kutu
hediyelik karton kutu

Karton kutularından muhteşem hediye kutuları yaratabilirsiniz.

Elinizde bulunan bir kapaklı ayakkabı kutusu ya da evinizde bulunan başka herhangi bir kapaklı karton kutu sevdiklerinize verebileceğiniz romantik ya da şirin bir hediye kutusuna dönüşebilir. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; kırtasiyeden zevkinize göre alacağınız bir defter kaplama kâğıdı, yine kırtasiyelerden temin edebileceğiniz beyaz tutkal, tuhafiyeden alacağınız rengi defter kaplama kâğıdınızla uyumlu bir kurdele ve elinizde ki karton kutudan başka bir değildir.

Kartondan Hediyelik Kutu

Şimdi yapım aşamalarını adım adım anlatalım.

  • Defter kaplama kâğıdınızı karton kutunuzun gövde kısmında ki ve kapak kısmında ki 5 adet yüzeyin ebatlara göre kesin. Elinizde toplam 10 adet kesilmiş kurdele olması gerekiyor.
  • Kurdelenizi kutunuzun gövde ve kapağında bulunan kenar uzunluklarına göre kesin. Elinizde toplam 16 adet kesilmiş kurdele olması gerekiyor.
  • Karton kutunuzun bir yüzeyine beyaz tutkal sürün. Kutunuzun yüzeylerine karşılık gelen defter kaplama kâğıtlarınızı yapıştırın. Bu işlemi tüm yüzeyler için sırayla uygulayın.
  • Defter kaplama kâğıtlarının birleştiği kutu köşelerine beyaz tutkal sürün ve o köşeye karşılık olarak kestiğiniz kurdelenizi yapıştırın. Bu işlemi tüm kenarlar için sırayla uygulayın
  • Kurdelenizden zevkinize göre şirin bir fiyonk yapın
  • Karton kutunuzun kapağında dilediğiniz bir alana minik bir tutkal sürün ve yaptığınız fiyongu üzerine yapıştırın.
  • Kutunuzu en az 2 saat kurumaya bırakın.

İste size muhteşem bir hediye kutusu! Yapım aşamasında dikkatli olmanız gereken konuların başında sürdüğünüz tutkalın miktarı geliyor. Çok fazla miktarda tutkal sürmeyin bu kâğıdınızı ve kurdelenizi yapıştırırken kaymasına neden olur.  Ayrıca tutkalı öncelikle tüm kutu yüzeyine sürüp sonra defter kaplama kâğıtlarınızı yapıştırmaya kalmayın. Çünkü tutkal çok çabuk kurur. Son olarak kâğıtları kutu yüzeyine yapıştırırken, önce bir kenarı yapıştırıp elinizle ya da bir cetvel yardımıyla yavaş yavaş hava kabarcıklarını itecek şekilde yapıştırmaya özen gösterin.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı