Kartondan Abajur Yapmak

Kendin Yap Karton Abajur
Kendin Yap Karton Abajur

Sizlere bu kendin yap çalışmamızda, bayanlara özel güzel bir abajur yapımını göstereceğiz. Kartondan abajur yapma fikri, ilk başta biraz farklı gelmişti. Fakat incelediğimde, gecenizi aydınlatabilecek oldukça güzel bir gece lambasıdır. Kartondan abajurla, geceleri küçük bir aydınlık elde edebilir ve güzel bir dekoratif aksesuara sahip olabilirsiniz. Karton abajur, yapımı son derece kolay gelecek çalışmalardandır. Bu şık abajur ortamınızı oldukça hoş hale getirebileceği gibi, kimi zaman da film izlerken hoş bir ortam oluşturacaktır. Abajur yapımını deneyerek, vaktinizi daha eğlenceli şekilde geçirebilirsiniz. Dekoratif görünümlü abajurlar, ev ortamımıza daima farklı bir hava katabilmektedir. Ortamda güzel loş bir ışık oluşturacak bu özel kendin yap abajur, benzerlerini yani o kaliteli abajurları asla aratmayacaktır.

Karton Abajur

Karton Abajur malzemeleri

Kartonla yapılacak basit abajur için gerekli olacak malzemeler, bir adet karton kutu (biblo kutusu ya da mutfak malzemesi kutusu veya ayakkabı kutusu da ideal olabilir), duy ve ampul (eski bir abajur içindeki duy ve ampul kısmını kullanabilirsiniz), ucu prize takılabilecek konumdaki fişli bir kablo, siyah karton parçaları, kırmızı dekoratif kağıt, kuvvetli türde bir yapıştırıcı, makas ve maket bıçağı şeklindedir.

Kartondan Abajur Yap

Karton Abajur Yapılışı

Yapılış aşamasından önce seçeceğiniz kutu,  tamamen kapalı bir küp haline getirilirse; yapım işlemleri daha ideal olacaktır. İlk etapta, elinizdeki kutunun kapaklarını iyice kapatmalısınız. Kutunun kapaklarını iyice kapatıp kapalı bir kare küp halini almasını sağladıktan sonra, pencereler açmak için kutuyu dikey konuma alınız. Görselleri inceleyerek, kutuyu birinci ve ikinci görseldeki hale getiriniz. Daha sonra ise kutu üst kenarı ve bütün yan kenarlarını, sadece çerçeve kısmı kalacak şekilde pencereler açarak ilerleyiniz. Yani orta kısımları kesip çıkartınız.

Sonrasında kutunun taban kısmını ellemeyip, tam orta yerine ampulün geçebileceği büyüklükte bir yuva oluşturunuz. Devamında kutunun bütün kenar kısımlarını, bant gibi bir materyalle iyice sarınız ve sabitleyiniz. Örneğimizdeki siyah rengi tercih etmenizi önerebilirim. Kutunuz kendiliğinden düz ve sabitse, bu işlem aşamasını es geçebilirsiniz. Kutu iç kısmından çıkacak pencere karton parçalarını, 8 tane eşit boyda küçük dikdörtgen parça şeklinde kesiniz. Bu parçaları L şekline getirip, kutudan abajurun alt kısmına yapıştırınız. Bu işlemlerin ardından ampul mekanizmasını da kutunun alt yerine resimdeki gibi işlem sağlayarak tutturunuz. Kırmızı dekoratif kağıda da resimdeki şekilde kullanınca, ortaya şahane bir abajur çıkmış olacaktır.

Kartondan Abajur Nasıl Yapılır
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı