Ana Sayfa Kendin Yap Projeleri Karton Rulodan Harika Süsler Yapmak

Karton Rulodan Harika Süsler Yapmak

karton rulolardan çiçek süslemesi
karton rulolardan çiçek süslemesi

Kendin yap projeleri çoğu zaman bize dinginlik verebiliyor. Şimdi yapacağımız kendin yap projemizde hem stresinizi atmanızı sağlayacak hem de size güzel bir gün geçirme fırsatı sunacaktır. Karton rulo kağıt kullanarak harika çiçek desenleri ve dekoratif süsler elde edeceğiz. Şimdi öncelikle bize lazım olacak malzemelere hemen bir göz gezdirelim. Malzemeler; rulo kağıdı ( tuvalet kağıdından çıkan rulo kağıdı), renkli sim, tutkal, makas, kalem, cetvel şeklinde olacaktır. Bu malzemeleri bir araya getirdiyseniz hemen karton rulodan süs yapımı aşamalarına hemen geçelim derim. Resimli anlatım şeklinde sunduğumuz bu çalışmada, sizlere oldukça basit bir süs yapma sanatından da bahsetmiş olacağız.

Öncelikle ilk resimdeki iki adet rulomuzun olduğunu fark etmişsinizdir. Her ikisi de bu eşsiz süsün yapımında bize lazım olacaktır. Karton rulo kullanılan dekoratif süs yapımı için, ikinci ve üçüncü resimdeki gibi işlemleri sağlamaya başlıyoruz. Üçüncü resimde cetvelle kesilecek alanları işaretliyoruz. Dördüncü resimde birer santim arayla çizgimizi oluşturup daha sonra makasla o oluşan çizgilerden kesiyoruz. Resim beşteki gibi elimizdeki kesilmiş karton rulo kağıdı olacaktır. Bunları hemen bir birine tutkallayarak ilerliyoruz. Gördüğünüz gibi resim yedide altı adet parçadan bir çiçek figürü elde etmiş olacağız. Hepsini resimdeki gibi tutkallamaya devam ediniz. Daha sonra ise çiçek yapraklarının arasına daha da güzel görünsün diye süs oluşturması için küçük parçaları tutkallayacağız. Bu küçük parçalar ise resim sekizdeki gibi olacaktır.

Resim ondaki gibi tutkallama işlemine devam edince görüntüdeki şekil oluşacaktır. Bir alta ve bir üste aynısını yapacağız. Görüntü resim on birdeki gibi bir hal alacaktır. Daha sonra resim on üçteki gibi hepsini yapıp bitireceğiz. Bu işlemlerin ardından hemen elimizdeki çiçekli süsün bir tarafını tutkallıyoruz.  Yerde yer alacak simlere bunu bandırdığımızda, tutkal sayesinde süsümüz simleri kapmış olacaktır. Resim on altıya baktığınızda simli çiçek motifimizin hazır hale geldiğini fark edeceksiniz. Şimdi bunu bir duvar süsü yapmak için dilerseniz bir de ip geçirelim. Onu da resim on altıdaki gibi ister orta kısmına ister yanlara ayarlanacak bir iple duvara asacak hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here