Kardelen Çiçeği Çıtı Pıtı İğne Oyası Modeli

Kardelen Çiçeği Çıtı Pıtı İğne Oyası Modeli
Kardelen Çiçeği Çıtı Pıtı İğne Oyası Modeli

Sizler için kendi seçtiğim yepyeni iğne oyalarını paylaşmaya devam ediyorum. Ayşe’nin iğne oyaları kanalının kendi tasarımı olan bu kardelen çiçeği çıtı pıtı iğne oyası yapımını aktarmak istedim. Benim çok hoşuma gitti, sizin de hoşuna gidecek bir iğne oyası örneği olacağına da eminim.

Beyaz, sarı ve yeşil renklerin hakim olduğu bu oya örneğinde kardelen çiçeği motifi arası için 7 zürafa yapılmıştır. Ayrıca çiçeğin yaprakları da bu ilk sırada işlenmiştir. Sonraki sıralarda bu yapraklar üzerine çiçeğin taç yaprakları farklı renkte iple çalışılmıştır.

Kardelen Çiçeği Çıtı Pıtı İğne Oyası Örneği Nasıl Örülür?

Yazma kenarının zürafaları yapıldıktan sonra iki motif arası için üzerine 7 zürafa çalışılır. Sonra çiçeğin alttaki yeşil yapraklarının yapımına geçilir. Son zürafanın üzerine 3 tane üst üste aynı boyutta pırpır yapılarak yukarı çıkılır. Bir önceki motifin yaprağına ait pırpıra girilerek birleştirilir. Aşağıdaki yuvaya çok bol olmayacak şekilde inilir. Aynı yuvaya üst üste iki pırpır yapılıp tekrar aynı yuvaya inilerek çiçeğin sapı için yuva hazırlanır. Diğer yaprak da ilk yaprakta olduğu gibi 3 pırpırlı yapılarak aynı yuvaya dönülür. İlk sıra bu şekilde yapraklar ve ara zürafalarla sürekli tekrarlanarak tamamlanır.

Kardelen Çiçeği Çıtı Pıtı İğne Oyası
Kardelen Çiçeği Çıtı Pıtı İğne Oyası

İkinci sırada kardelen çiçeği iğne oyası örneğinin yapımına geçilir. Bunun için ilk sırada yeşil yaprakların arasındaki iki pırpırdan yararlanılır. Üstteki pırpıra sarı ip düğümlenip içine 4 tane pırpır yapılır. Tüm pırpırların içinden iğne ile geçilip bir arada düğümlenerek bir buğday tanesi oluşturulur. Sarı ip kesilir ve böylelikle çiçeğin tohum kısmı yapılır.

Son olarak beyaz ipe geçilerek kardelen çiçeğinin beyaz taç yaprakları işlenir. Bunun için ortadaki aynı yuvaya ip düğümlenip sarı tohumun sol ve sağ yanına üç düğümden 6 kanat yapılır. Bu çiçek motifleri diğer yeşil yapraklar üzerine de işlenerek bu güzel çıtı pıtı iğne oyası sonuçlandırılır.

Anlatımlı Çıtı Pıtı Kardelen Çiçeği İğne Oyası Videosu

Bütün adımları tek tek uygulamalı olarak görmek istiyorsanız aşağıda paylaştığım anlatımlı videosundan izleyebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/bWmPH4wNeDc

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı