Karanfil Çiçeği İğne Oyası Yapımı

karanfil oya örneği
karanfil oya örneği

İğne oyası seven hanımlara tekrar merhabalar. Karanfil çiçeği iğne oyası, el işleri arasında hanımların kıymetli buldukları oya çalışmaları arasında yer almaktadır. Bugünkü konumuzda bu oyanın yapımını işlemek istedim. Fazla uğraş vermeden bu kıymetli türdeki el işini yapması, tüm bayanların hoşuna gidecektir diye düşünüyorum. Bilen hanımlara kolay gelecek olan hiç bilmeyen hanımlara biraz zahmetli gelebilecek karanfil çiçeği iğne oyası örneğinin yapımına geçmeden önce biraz daha bu oya hakkında bilgiler vermek istiyorum. Hanımlar arasında popüler bir el işi olan karanfil çiçeği iğne oyası, emeğin sonucunu güzel şekilde karşınıza serebilecek türde iğne oyalarındandır.

Karanfil Çiçeği İğne Oyası Nasıl Yapılır

Motifte yer alacak olan çiçeğimiz ve sap kısmı olarak, iki bölümden oluşacak bir oya örneği olacaktır. İlk başta çiçek yapımıyla başlanacak, daha sonra ise ucuna renklendirme yapılacaktır. Bunun ardından ise sap kısmına geçilecektir. Devamında ise sap kısmı ve çiçek bölümünü birleştirip kullanıma hazır hale getireceğiz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, bu çok özel olan karanfil çiçeği iğne oyasının kolay yapım kısmına hemen geçelim istiyorum. Bir an önce bu güzel iğne oyasının yapımına başlayarak, hoşunuza gidecek bir motifi ortaya serelim diyorum.

Karanfil Çiçeği İğne Oyası Yapılışı

Karanfil çiçeği iğne oyasının yapımında ilk olarak 4 tane ilmek atarak başlayacağız. Sonrasında yapılan bu dört ilmekle beraber her ilmeğe 9 uzun şekilde pipit yaparak ilerleyeceğiz. Bunun ardından 4 tane ilmeğin tamamına 9 pipit yapınca, toplamda 36 tane pipit oluşacaktır. Oluşan 36 adet pipitle, elimizde bir taslak hazırlamış olacağız. Yapılacak her uzun pipitin uç kısmına da 4 tane olacak şekilde kısa türde pipit yapacağız. 36 tane pipiti 4 kısa pipitle geçirerek bitireceğiz ve elimizdeki motifi aşağıda resimlerdeki gibi şekillendireceğiz hanımlar. Bu şekilde ilerlediğimizde iğne oyası karanfil çiçeğinin kırmızı olan bölümleri bitmiş olacaktır.

Daha sonra pipitleri siyah iple geçmeye devam edeceğiz. Siyah iple kenar kısımları geçeceğimiz pipitlerin en son halini de resimlerde rahatlıkla görebilirsiniz. Çiçeğe başlarken gevşek bırakılan kırmızı ipi yavaş bir şekilde çekip, büzüştürme işlemine tabi tutacağız. Çiçeğin yaprak kısımlarını sıkıştırıp son halini vereceğiz. Devamında çiçeği dikmeden önce çiçeğe son halini vermiş olacağız.

Motif bu son halini verdikten sonra, açılması için üç yerden sıkıca dikeceğiz. Dikilmiş hali de yine resimler arasında yer almaktadır. Çiçek olan kısmı bitince dal kısmına geçeceğiz. Dal kısmında başlangıçta 5 ilmek olacaktır. Kafes kısmını dönerken de 5 ilmekle çalışacağız. Bu şekilde devam ederek resimlerdeki gibi ilerleyip tamamlayınız sevgili bayanlar.

Karanfil Çiçeği İğne Oyası
Karanfil Çiçeği İğne Oyası Resimli Anlatım
karanfil çiçeği iğne oyası örneği
karanfil çiçeği iğne oyası modeli
İğne oyaları karanfil çiçeği yapımı
İğne Oyası Karanfil Çiçeği Yapılışı
tığ karanfil oyası
karanfil oya örneği
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı