Kapşonlu Degrade Örgü Modeli Hırka Yapımı

Kapşonlu Degrade Örgü Modeli Hırka Yapımı
Kapşonlu Degrade Örgü Modeli Hırka Yapımı

Birbirinden değişik örgü modelleri var ve bunları sizlerle paylaşmak için durmadan araştırma yapıyorum. En güzellerini ve en farklılarını paylaşmaya gayret ediyorum. Bunlardan biri de örgü içerisinde birden çok renk geçişinin olduğu örgü örnekleridir. Bu tarz modellere de degrade örgü modelleri denilmektedir. Genellikle yelek, hırka ve şal gibi örgülerde kullanılmaktadır. Bu yazımda da sizlere degrade örgü modeli ile kapşonlu hırka yapımı ile ilgili eğitici bir video paylaşacağım.

Hırka yapımı için 3 farklı renkte 9 adet Gazzal Baby Cotton yumak kullanılmıştır. Kullanılan iplik oldukça ince olduğundan renk geçişlerini sağlayabilmek için 3 iplik birlikte örülmüştür. Kapşonlu hırka yapımı açıktan koyuya doğru gidecek şekilde düşünülmüştür. Yapımında ayrıca 5 numara misinalı ve normal şiş kullanıldığını da söylemek isterim.

Kapşonlu Degrade Örgü Modeli Hırka Yapılışı
Kapşonlu Degrade Örgü Modeli Hırka Yapılışı

Degrade Örgü Modeli Kapşonlu Hırka Nasıl Örülür?

Önceden de dediğim gibi degrade örgü modeli hırka yapımında ip 3 katlı olarak örme işlemi gerçekleştirilmektedir. Modelin kurulumuna 73 ilmek atılarak başlanmaktadır. Model genel hatları ile haroşa örülmesinden ibarettir. Alttan başlanır ve birkaç sıra haroşa örüldükten sonra ilik açma işlemi gerçekleştirilir. Renk geçişleri önemlidir ve dikkatlice gerçekleştirilmelidir. Hırkanın örülmesinde artırmalar ve eksiltmeler de kullanılmaktadır. Kollarda daraltmak için kesme işlemi uygulanmıştır. Son olarak kapşon düz renkli bir iple örülmüştür. Sonrasında kolların alt tarafı ve kapşonun arka tarafı dikilerek birleştirme işlemi yapılmış ve hırka tamamlanmıştır.

Daha detaylı anlatımı için aşağıda paylaştığım videosundan ulaşabilirsiniz.

Kapşonlu Degrade Örgü Modelli Hırka Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı