Kaplumbağa Kabuğu Tığ İşi Örgü Örneği

Tığ İşi Kaplumbağa Kabuğu Örgü Örneği
Tığ İşi Kaplumbağa Kabuğu Örgü Örneği

Kaplumbağa kabuğu örgü örneği, aynı zamanda hassas olan kabuk benzeri bir tasarım oluşturur. Bu tığ işi örgü örneği ile harika bebek battaniyeleri, baş bantları ve örgü şapkalar örebilirsiniz.

Kaplumbağa örgü modelinin örülmesinde Northampton Valley 100% yün iplik ile Japon yapımı Crystal Palace Bambu tığ kullanılmıştır.

Farklı kabuklu tığ işi örnek paylaşımlarımdan da yararlanmak istiyorsanız kabuklu kutu örneği anlatımıma da bir göz atabilirsiniz.

Kullanılan Tığ İşi Örgü Teknikleri:

  • Zincir
  • Sık İğne
  • İkili Tırabzan
  • Üçlü Tırabzan
  • İlmek Kaydırma

Toplamda 2 sıradan oluşan tığ işi kaplumbağa örneğinin kurulum zincirleri 5 ve katları +2 zincir olacak şekilde örülmelidir. Bu örnek orta düzey bir yapım zorluğuna sahip bir tığ işi çalışmasıdır.

Kaplumbağa Kabuğu Tığ İşi Örnek
Kaplumbağa Kabuğu Tığ İşi Örnek

Sıra 1 (Ters Yüz): İkinci zincirin içine 1 sık iğne yapılır. Ardından sıra sonuna kadar 5 zincir, 4 zincir atla, sonraki zincirin içine 1 sık iğne yap şeklinde tekrar yaparak ilerlenir. Dönülerek diğer sıra başına geçilir.

Sıra 2: 5 zincir çekilir (1 üçlü tırabzan sayılır). *Sonraki 5 zincir içine kemer çalışın [1 üçlü tırabzan, 1 ikili tırabzan, 4 zincir yapılır, dördüncü zincirin içine tığ ile girip bir ilmek kaydırılır, 1 ikili tırabzan, 1 üçlü tırabzan yapılır.] 2 zincir çekilir.* Son tekrarın bitiminde 1 zincir atlayarak bitirin. Son sık iğne içine 1 üçlü tırabzan işleyin ve diğer sıraya dönün.

Sıra 3: 1 zincir çekilir ve ilk üçlü tırabzanın içine 1 sık iğne yapılır. *5 zincir çekilir, sonraki 2 zincirin içine 1 sık iğne yapılır.* Sonraki sıranın başlangıcındaki 5 zincirin dördüncüsünün içine son sık iğneyi yerleştirin ve dönün.

İstediğiniz uzunluğa ulaşana kadar ikinci ve üçüncü sıraları tekrarlayın.

Not: “*” işaretleri arası tekrar edilir.

Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı