Kapaklı Düğmeli Kendin Yap Yuvarlak Kadife Yastık

Kendin yap yuvarlak yastık
Kendin yap yuvarlak yastık

Kendinize ait olan çok fazla para harcamadan evinizde ufak rötuşlar yapmak için harika yollardan biri de kendin yap projeleridir. Sizlere daha önceki paylaşımlarımda da oldukça güzel kendin yap projeleri paylaşmıştım. Bu seferki de öyle olacak. Sizlere evinizde kadifeden yuvarlak yastık nasıl yapılır onu göstermeye çalışacağım.

Yastıklar ev dekorasyonunda kanepelerimizi süsleyen olmazsa olmaz aksesuarlardan biridir. Evinize oldukça şıklık katar, kanepenizle uyuştuğunda odanız bambaşka bir havaya bürünür. Önemli olan doğru yastığı doğru bir kanepe ile birleştirmek. Bunu da hayal ettiğiniz yastığı ya dışardan para verip alarak ya da evinizde kendiniz yaparak elde edebilirsiniz. Ama ben kendim yapmayı tercih ediyorum.

Resimli anlatımlarla birlikte kendin yap yastığın nasıl yapıldığını kolaylıkla anlayabileceğiniz gibi sizlere yapılış videosunu da paylaşıyor olacağım. Hem resimlere, hem anlatımlara hem de videoya bakarak sizler de oldukça güzel yuvarlak bir kadife yastık yapabileceksiniz. Normal yuvarlak yastıklardan tek farkı ortasına koyacağımız düğme olacaktır. Basit dikiş işleri ile uğraşanlar kolaylıkla bu projeyi yapacaklardır.

Malzemeler

Kendin yap düğmeli yuvarlak yastık malzemeler
Kendin yap düğmeli yuvarlak yastık malzemeler

İhtiyacımız olan malzemeler oldukça basit.

  • Kumaş makası
  • Kapaklı düğme
  • Dikiş makinesi
  • Yastık doldurma malzemeleri (Elyaf ya da silikon malzemeler olabilir.)
  • Kadife kumaş
  • İğne ve iplik

Yapılışı

sepet ile şablon yapımı
sepet ile şablon yapımı

İlk olarak kadife kumaşı yuvarlak şekilde kesmek için bir obje bulun. Bunun için bir sepet kullanabilirsiniz. Sepetle kumaşın iki yüzünü işaretleyelin. Düşündüğünüzden büyük işaretleyin. Kestikten sonra içini dolduracağımız için büzüşür ve hacim kaybeder. Bu da yastığınızın planladığınızdan daha küçük ebatlarda kalması demektir.

Kendin yap düğmeli yuvarlak yastık malzemeler
Kendin yap düğmeli yuvarlak yastık malzemeler

Makasınızı kullanarak kumaştan iki parçayı kesin. Her iki parçayı eşit bir şekilde kesmek istiyorsanız kumaşı ikiye katlayıp beraber kesmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

yastık kılıfı kenarlarını iğneleme
yastık kılıfı kenarlarını iğneleme

Kumaş parçalarını sağ tarafları içeri bakacak şekilde koyun. Sonra dolgu eklemek için bir tarafa boşluk bırakarak birbirine iğne ile tutturun.

kenarları birbirine dikme
kenarları birbirine dikme

Kenarları, dikiş makinenizi kullanarak yaklaşık 1 cm pay bırakarak dikmeye başlayın. Kenarı komple dikmeyin. Dolgu için mutlaka bir boşluk bırakın.

delikten kılıfı ters yüz etme
delikten kılıfı ters yüz etme

İşiniz bittiğinde yastık kılıfınızı kenardaki delikten içeri doğru çevirin. Üzerini düzleştirin.

Yastık kılıfını doldurma
Yastık kılıfını doldurma

Yastığınızı dolgu malzemesi ile doldurun. Kenarlarına iterek güzel yuvarlak bir şekle getirin. Ardından, açık kısmı elle dikerek kapatın.

Kapaklı düğme hazırlama
Kapaklı düğme hazırlama

Her iki tarafa iki kapalı düğme ekleme zamanı geldi. Onları ortasına doğru dikerek, daha pahalı görünmesini sağlayan toplanmış çörek şekli oluşturursunuz. Kapalı düğmenizi nasıl oluşturacağınıza ilişkin videoyu izleyin.

Yuvarlak Yastık Yapım Videosu

Kadifeden ortası düğmeli yuvarlak yastığınızı artık tamamladığınıza göre uygun yerlere yerleştirip evinizi güzelleştirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı