Kalpli Yonca Kare Motif Yapımı

Kalpli Yonca Kare Motif Modeli
Kalpli Yonca Kare Motif Modeli

Tek renk olarak çalışılan kalpli yonca kare motif modeli ve yapılışını aktaracağız. Bir diğer motif olan dönence kare battaniye motifi de tek renkle örülmüştü. Bu da tek renkle örülmüştür. Sade ve basit durmalarına rağmen en az çok renkli örülen kare motifler kadar şık görünümlüdürler.

Bu kare motif ismini ortası için tasarlanan kalp şeklindeki yonca yapraklarından almıştır. 6 sıradan oluşmuştur. Başlangıcı harici tüm sıralar köşeli bir şekilde tığla örülmüştür. Yapımında zincir, tırabzan ve sık iğne tekniklerine başvurulmuştur.

Kalpli Yonca Kare Motif Örneği
Kalpli Yonca Kare Motif Örneği

Tığ İşi Kalpli Yonca Kare Motif Nasıl Örülür?

Motifin yaklaşık büyüklüğü 14 cm’dir. Özellikle battaniye ve şallar için oldukça uygun bir motif olabilir. Son sırası sık iğne olarak gidilmiştir. Motifleri birleştirme işlemlerini bunu tırabzan gibi düşünerek sık iğnelerle gerçekleştirebilirsiniz.

Bu oldukça güzel kalpli yonca kare motifi 3 numaralı tığ ile orta kalınlıkta bir iple anlatılmıştır. Ortasından 6 adet zincirler elde edilen bir halka ile başlanmıştır. Bu halkanın içine 12 tane sık iğne yapılmıştır. Ardından da kalp şeklindeki 4 adet yonca yaprağın yapımına geçilmiştir. Yapraklar 4 köşe şeklinde artan tırabzanlar şeklinde örülmüştür.  Sonlara doğru kalp şeklini kazandırmak için eksiltmeye gidilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/MOzjf2mQK2M (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı