Kalp Motifli Babet Modeli Yapımı

Kalp Motifli Babet Modeli
Kalp Motifli Babet Modeli

Kalp motiflerinin örgülere uygulanması sonucunda nasıl güzel sonuç alındığının bir göstergesi ile karşı karşıyayız. Yeni bir model olan inci boncuklu kalp motifli babet modelini sanırız birçok hanım çeyizlik olarak örmeyi çok isteyecektir. İşte bizler de sizlere 3 boyutlu kalp motifleri ile oldukça şık görünen ve çok kolay bir yapımı olan kalpli babet yapılışını sizlerin beğenisine sunuyoruz.

İncili kalp motifleri babet patik örülürken ilerleyen bir motif çalışması değildir. Babet zemininden ayrıca örülüp sonradan dikilerek eklenmektedir. Bu kalpli örgü patik babet keçe taban üzerine örülmektedir ve yapımında çakma sık iğne tekniği kullanılmaktadır.

Tığ İşi Kalp Motifli Babet Modeli Nasıl Örülür?

Keçe tabanın burnundan 5 deliğe 4, sol ve sağ yanlarından 5’er deliğe 2, topuktan da 5 deliğe 4, kalanlara da 3 batarak sık iğne çalışılmıştır. İp olarak patik ipi, tığ olarak da 5 numara tığ kullanılmıştır. Bu işlem uygulandıktan sonra etrafına eksiltme ve artırma olmadan 5 sıra çakma sık iğne yapılmıştır. Sonra krem rengindeki iple altta yer alacak çizginin yapımına geçilmiştir. Bu çizgi, ip tığ yardımı ile patik içerisinden her bir sık iğne deliğinden geç geçirilmek sureti ile oluşturulmuştur.

Kalp Motifli Babet Örneği
Kalp Motifli Babet Örneği

Ardından burun kısmına işaretleyiciler ile ayrımlar yapılmış ve bu iki araya burun için eksiltme gerçekleştirilmiştir. Burun haricinde kalan kısımlara çakma sık iğne ile devam edilirken, burun için normal tırabzanlarla eksiltme yapılmıştır. Babet patiğin boğaz kısmına gelindiğinde krem rengi ile yine tabandaki çizgiden çalışılmıştır.

Son olarak kalp motifleri de bir sihirli halka içerisine doldurulan tırabzanlarla oluşturularak babet üzerine dikilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/qSqvmZFKz6g (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı