Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Kalp damar tıkanıklığı semptomları, fark edilmesi hakkında bilgiler aktarılırken, göğüste sıkışma ve baskı oluşumu, omuz, boyun, çene, sırt bölgelerinde baskılı ağrı, hazımsızlık, fiziksel aktivite ardından nefes darlığı ve aşırı yorulma, kalp ritminde düzensizliklerin hastalığın belirtileri olduğu, yürüme güçlüğü, vücutta uyuşma ve karıncalanma, baş dönmesi etkilerinin başlaması ile anlaşıldığı ifade edilir. Kalp damar tıkanıklığı ilerleyen evrelerde ise kalp krizine neden olma riski bulunan bir rahatsızlıktır.

Kalp Damar Tıkanıklığı Nedir?

Kalp damar tıkanıklığı, sağlıksız beslenme ve ilerleyen yaş etkisiyle oluşan aterom ve kalıntıların arterleri tıkaması sonucu oluşan rahatsızlıktır. Kalp damar tıkanıklığında, kalbe oksijen ulaştıran ve kalbi besleyen atardamarlarda tıkanık oluşur.  Tıkanıklığa neden olan pıhtı, aterosklerotik plakların etkisiyle daralmış damar bölgelerine yerleşir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte, damarların duvarlarında esneklik kaybı ortaya çıktığında, kalp damar tıkanıklığının gözlemlenir.

Kalp damar tıkanıklığı tedavinin ihmal edildiği ilerleyen evrelerde, kalp krizi ve inme gibi rahatsızlıkların oluşmasına uygun ortamı hazırlar. Kalp damar tıkanıklığı başlangıç evresinde sol kolda uyuşma ve karıncalanma belirgin şekilde gözlemlenen sorunlardır.

Kalp Damar Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir?

Kalp damar tıkanıklığının nedenleri şu şekilde sıralanır:

 • Aşırı kilo alımı,
 • Sigara kullanımı,
 • İltihap belirtisi olarak ifade edilen C-reaktif protein düzeyinin yükselmesi,
 • Hipertansiyon,
 • Diyabet,
 • Hareketsiz hayat tarzı,
 • Trans yağ içeren sağlıksız beslenme,
 • Ailede ateroskleroz görülmesi,
 • Hiperkolesterolemi
 • İlerleyen yaş,

Bu sebeplere bağlı olarak kalp damar tıkanıklığı oluşur. Kalp damar tıkanıklığı, sağlıksız beslenme ve ilerleyen yaş etkisiyle oluşan aterom ve kalıntıların arterleri tıkaması sonucu oluşur. Damar tıkanıklığının ilerleyen yaşta oluşumunu önlemek için erken yaş ve orta yaş dönemlerinde zararlı alışkanlıklardan uzak durmaya ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Kalp Damar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp damar tıkanıklığı tedavisi uygulama  alanında uzaman hekimlerin muayenesi ardından kişinin damar tıkanıklığının ilerleme düzeyine bağlı olarak verilen karar ile ilaç tedavisi veya ilaç tedavisine ek damarın stent ile açılması, darlığın olduğu damara bypass ameliyatı yapılması yöntemleri uygulanır.

İlaç tedavisinin etkili olmayacağı koşullarda doktorlar tarafından ileriki evrede oluşması muhtemel inme ve kalp krizi etkilerinin engellenmesi için tedaviyi en kısa sürede tamamlayabildikleri stent ve bypass yöntemleri tercih edilir. Erken dönemde tedaviden yararlananlar için ise ilaç tedavisi tercih edilir. Bu ilaçların düzenli kullanımı, hastalığın tedavisinde önem taşır.

Kalp Damar Tıkanıklığını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Kalp damar tıkanıklığından korunmak için yapılanlar:

 • Yüksek GDO’lu ve trans yağ içeren beslenme alışkanlığını sağlıklı tercihlerle değiştirme,
 • Sigara kullanımını bırakma,
 • Obezite probleminde destek alarak diyet yapma,
 • Her gün düzenli spora ve hareketli bir yaşam tarzına geçme,
 • Şeker hastalarında erken evreden itibaren kan şekerinin kontrol altında tutulması,
 • Hipertansiyon rahatsızlığının geç olmadan tedavi edilmesi,
 • Bu hastalıklara dair doktorca verilen ilaçların düzenli kullanılması,

Erken ve orta yaş döneminde, ilerleyen yaş başlangıcında belirli rahatsızlıkların oluşmaya başladığı dönemde bu detayların uygulanması ile kalp damar tıkanması riski düşürülür. Bu yaşam alışkanlıklarından sigara kullanımına ve düzensiz beslenmeye sahip olan, aşırı kilo alımı yaşayan bir kişi, vücudunun tek tarafında uyuşma ve karıncalanma, şiddetli baş ağrıları, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi etkileri hissediyor ise zaman kaybetmeden bir kardiyolog yani kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları uzmanına danışmalıdır. Uzman muayenesi kapsamında kalp damar tıkanıklığı oluşma riski hakkında bilgi almalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı