Kalemde Sıralı Tığ Oyası Yapımı

Kalemde Sıralı Tığ Oyası Yapımı
Kalemde Sıralı Tığ Oyası Yapımı

Kalemle ilmek toplayarak yapılan yeni bir sıralı tığ oyası modeli buldum ve hemen sitemde yapılışını aktarmak istedim. Kullanılan renkleri, örüm tekniği ile ortaya çok güzel ve kibar bir yazma kenarı oyası ortaya çıkmış. Aynı zamanda yeni bir tığ oyası modeli olan bu modeli değerlendirmek isteyen hanımlar için hemen yapım aşamalarına geçelim.

Videosunda detaylı anlatılan kalemde sıralı tığ oyası örneği tığ batısı üzerinde 3 sıradan oluşmaktadır. Örnek modelde mor ve beyaz renkler tercih edilmiştir.

Kalemde Sıralı Tığ Oyası
Kalemde Sıralı Tığ Oyası

Tığ batısı 3 zincir çekilerek kullanılacak olan ilk renk olan mor renkle işlenmiştir. İkinci sırada beyaz ipe geçilerek tığ batısına sabitlenmiştir. 4 zincir çekilip ilmek uzatılarak kalem üzerine geçirilmiştir. Ardından 4 zincirin üçüncüsüne batıp bir kutucuk atlayıp ikinci tığ batısına kapatılmıştır. Sonrasında aynı işlemleri 4 zincir çekmekten itibaren tekrarlayarak sıra boyunca kalem üzerine ilmekler toplanmıştır.

İlk sırayı yukarıdaki şekilde girdikten sonra ilmekler içinden kalemi çıkartarak kalemde sıralı tığ oyası için ikinci sıraya geçilmiştir. Bu sırada mor renkli ip geçilmiş ve ilk uzatılan ilmeğe sabitlenmiştir. Aynı ilmek içine başta ve sonda üç zincir olmak kaydıyla 3 tırabzan örülmüştür. Bir zincir çekip diğer ilmeğe geçilerek aynı işlemler tekrarlanmıştır. Kalemle uzatılan tüm uzun ilmeklere aynı işlemler yazma kenarı boyunca uygulanmıştır.

Üçüncü sıraya ikinci sırada örülen tırabzanların kenar kısmından tutturularak başlanmıştır. 12 zincir çekilerek iki tepecik ve iki ilmeğin arasına kapatılarak sıra sonuna kadar ilerlenmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/8b_VnIzEDFI

Anlatımlı Kalemde Sıralı Tığ Oya Modeli Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı