Kalemde Boncuk Oyası Nasıl Yapılır

Kalemde Boncuk Oyası Yapımı
Kalemde Boncuk Oyası Yapımı

Altı kalemle yapılan, üstü de boncukla işlenen harika bir kalemde boncuk oyası modelini çok beğeneceksiniz. Kalemle oluşturulan uzun ilmeklerin birbirine çapraz bir şekilde işlenmesi ve üzerinde kullanılan boncuklar oyaya ayrı bir güzellik katmış. Videosunu da paylaştığım bu kalem oyası basit bir model gibi görünmekle beraber yazma kenarlarınızda yine de şık duracaktır.

Kalem de bu oya da uzun ilmekler yapmak için bir araç olarak kullanılmıştır. Yazma kenarında şık duracak olan yapımı kolay bu oya örneğinde kum boncuklar kullanılmıştır. Yeni kalem oyasının üzerine eklenecek olan boncuk sayısını kendini belirleyebilirsiniz. Videoda hem tek boncukla hem de üç boncukla da yapımı gösterilmiştir.

Kalemde Boncuk Oyası Modeli
Kalemde Boncuk Oyası Modeli

Kalemle boncuk oyasında ilk sıra kalemle yapılıyor. İp tığ batısına sabitlendikten sonra 1 zincir çekilip uzatılarak kaleme geçiriliyor. Yandaki tığ batıya geçiş yapmak içinse aynı tığ batıya girip ilmek edinilip 2 zincir çekiliyor. Ardından da tüm yazma kenarı boyunca bu sırada 1 zincir çekip uzatılan ilmekler kaleme geçiriliyor.

İkinci sırada kalem çıkartılıp oluşan uzun ilmekler üzerinden işlem yapılıyor. Arada bir uzun ilmek bırakılarak iki uzun ilmek birleştiriliyor. 4 zincir çekilip üzerine bir kum boncuk kapatılıyor. Tekrar 4 zincir çekilip arada kalan uzun ilmekle devamında gelen uzun ilmeklerden biri atlanıp diğeri alınıyor. Aynı işlemler tekrarlanarak kalemde boncuk oyasının son sırası da tamamlanıyor.

Kalem Üzerinde Boncuk Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı