Kalem İle Yelpaze Oya Modeli Yapımı

Kalem İle Yelpaze Oya Modeli
Kalem İle Yelpaze Oya Modeli

Bir başkadır kalem oyaları. Diğer oyalardan yapılış olarak farklıdırlar. Kalem ile uzun ilmekler edinilir ve bu ilmekler de işlenecek olan motiflerin temelini oluşturur. Bunun birçok örneğini anlatımı ile birlikte sizlerle paylaşmıştık. Bu da yenisi. Kalem ile yelpaze oyası yapımı anlatılmakta.

Öncelikle hiç ütü istemeyecek kalıp gibi çıkaracağınız motifleri olan bir oya modelidir. Hiçbir zorluğu yoktur. Gayet kolay bir şekilde yapacaksınız.

Diğer bir kalem oyası;

Bu anlatımda yelpazeler 4 farklı renkle çalışılmıştır. Krem, yeşil (383), mürdüm (423) ve turuncu (245) olmak üzere. 22 numara da tığ kullanılmıştır. Ayrıca bir de kurşun kalem. Yelpazeler belli aralıklarla işlenmiştir.

Kalem İle Yelpaze Oya Örneği Yapımı
Kalem İle Yelpaze Oya Örneği Yapımı

Kalemde Yelpaze Motifli Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

İlk bakıldığında iğne oyasını andıran bir görüntüsü vardır ama tığ ile yapılmaktadır. Bu model yazma kenarı tığlanırken kuruluna bir tığ oyası modelidir.

Her iki yelpaze arasına 14 tane iki zincirli tığ batısı yapılmıştır. Yani iki motif arası baya geniş tutulmuştur.

Her 14 tığ batısından sonra da yelpaze modelinin uzun ilmekleri kalem yardımı ile çalışılmıştır. Uzun ilmeklere geçmeden önce ilk önce 4 zincirli bir yuva, dönüşte de üzerine 7 zincirli bir yuva daha yapılmıştır.

Kalem İle Yelpaze Oya Örneği
Kalem İle Yelpaze Oya Örneği

Bu 7 zincirli yuva içerisinden 2 zincir çekilip biri uzatılarak kalem üzerine toplamda 9 adet ilmek toplanmıştır. Devamında yine 14 tığ batısı çalışılarak yazma kenarı boyunca aynı işlem tekrarlanmıştır.

Daha sonra bu uzun ilmeklerin üzerine bir mürdüm bir turuncu renkleri ile pimpirikler çalışılmıştır. Bunun için de ilk önce 2 zincirle uzun ilmekler toplanmış, dönüşte ise üç defada çekilen tırabzalar arasına 4 zincir kapatılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/kDfjq5_9334 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı