Kahvaltıyı Atlamamak İçin Önemli Nedenler

kahvaltıyı atlamamak
kahvaltıyı atlamamak

Araştırmaların gösterdiği bilgilere göre kahvaltısını atlayan kişiler yani sabahları kahvaltı öğününü yapmayan kişilerde fazla kilo ve obez durumu fazlaca görünmektedir. Yine bu araştırmaların geniş kapsamlı hallerinde görülen ise kahvaltısını yapmayanların diğer kişilere göre 4-5 kat daha fazla kilolu oldukları saptanmıştır. Kahvaltıyı atlamamak için önemli nedenlerden biri kesinlikle fazla kilo alımına dur demek.

Kahvaltı yapmak için bir diğerli önemli sebep ise çoğu kişinin alamadığı kadar besin öğelerinin kahvaltınızda yer almasıdır. Çünkü kahvaltı öğününü atlayan kişilerin magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko ve fosfor gibi önemli minerallerdeki değerleri düşmektedir. Kahvaltı öğünü yemenin faydaları arasında proteini dengelemek de vardır. Yani kahvaltılarda tüketeceğimiz peynir, yoğurt, yulaf ve yumurta gibi gıdalar zengin protein içerir.

Vücut bunları sabah öğünlerinde almazsa mutlaka eksiklik oluşur.

Sabah kahvaltıları kolesterol ve kan şekerini dengeleme konusunda da büyük bir etkiye sahiptir. Çünkü bu konuda yapılan araştırmalarda zayıf ve sağlıklı bayanlara nazaran bu öğünü atlayan kişilerin kolesterol ve kan şekeri düzeylerinin de yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sabah kahvaltılarında yenebilecek şekerli besinler yani reçel gibi besinler kan şekeri dengesini bozup göbek bölgesinde yağlanmalara neden olmaktadır. Kahvaltıyı atlamanın bir diğer eksi yönü ise fazla kaloriden kurtulamamaktır.

Bununla ilgili şunu belirtebiliriz. Bir öğünü tümüyle atlamak sizin kilo vereceğiniz anlamına gelmeyecektir. Aslında tam aksi durum gerçekleşir kilo almanız sağlanır böyle bir durumda. Kahvaltıyı atlamak demek gün boyu daha fazla besin yemek anlamlarına da geleceği için bu da bazı hastalıkları tetiklediği için kesinlikle vücut için eksi durum olarak nitelendirilmektedir. Sağlıklı bir vücut için mutlaka sabah kahvaltısında gerekli besinleri almalıyız.

kahvaltiyi-atlamamak-icin-onemli-nedenler
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı