Kafesli Kalpli Tığ Oyası Yapımı

Kafesli Kalpli Tığ Oyası Yapımı
Kafesli Kalpli Tığ Oyası Yapımı

Hem yazma kenarında hem de mutfak havlusunda kullanabileceğiniz güzel ve yeni tığ oyası modeli bu videoda gösterilmiştir. Anlatımı yapılan kafesli kalpli tığ oyası gerçekten hoş bir görünüme sahip olan bir oya örneğidir. Hatta çeyizlik olarak da çalışmalarınızda değerlendirebileceğiniz güzelliktedir.

Kalpli motiflerin şeklini verebilmek için kalp şeklindeki serum halkalara ihtiyaç duyulmaktadır. Örnek oya modelinde yeşil, beyaz ve pembe olmak üzere 3 farklı oya ipi kullanılmaktadır. Tığ batısı üstünde 3 sıradan oluşmaktadır.

Kafesli kalpli tığ oya modeli ilk aşaması kalpli motiflerin yapımından oluşmaktadır. Her bir kalp şeklindeki serum halkanın içi sık iğnelerle doldurulmakta ve doldurulurlarken de birbirlerine eklenmektedirler. Bu motif için 3 kalp formunda serum halka kullanılmaktadır. Bu üç kalbin doldurulması ve birleştirilmesi işleminden sonra kalplerin içine iğne iplikle kafes şekli verilmektedir.

Kafesli Kalpli Tığ Oyası Modeli
Kafesli Kalpli Tığ Oyası Modeli

Sonrasında verilecek aranın belirlenmesi aşamasına geçilmektedir. Bunun için tığ batısı üzerine yeşil iple örümcekle başlanan tepesi pimpirikli çubuk motifleri yapılmaktadır. Bu sıranın örülmesi de tamamlandıktan sonra kalpli motiflerin yazma kenarına eklenmesi yapılmaktadır.

Ekleme işi yapılırken arada bir çubuklu motif boşta kalacak şekilde iki çubuk motiften yararlanılmaktadır. Kalpli motifler iki çubuklu motiflere tutturulduktan sonra boşta kalan çubuğun tepesine de tırabzanlarla 3 yaprak örülmektedir.

Tüm bu işlem adımlarından sonra kafesli kalp tığ oya yapımı tamamlanmaktadır.

Kaynak: https://youtu.be/ZW6RRrtfxLk

Anlatımlı Kafesli Kalpli Tığ Oya Örneği Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı