Kafes Dokuma Örgüsü Yapımı

kafes dokuma video
kafes dokuma video

Merhaba değerli bayanlar; bu yazımızda ise sizlere örgü dünyasının en özel örgülerinden bir tanesini yani, kafes dokuma örgüsünü anlatacağız. Örgü örmek hanımların en sevdiği işlerden biridir ve her zaman yeni örgü örneklerine örgüleri arasında yer vermeleri ise bundan ileri gelmektedir. Örgü örme aslında sakinleştirici ve tekrarlar gerektiren bir iş olduğundan sabır da edilmesi gerekli aktiviteler arasındadır. Belli örgü motiflerinde belli aralıklarla aynı işlemler yapılır, örgü de bundan meydana gelmektedir. Bazı örgü bilmeyen hanımlar; ilk başta belli örgü modellerinde zorlansalar bile, bazen değişik bir desene ilgi duyup önce onu öğrenebiliyor ve daha sonra zorlarını da yapabiliyorlar.

Kafes Dokuma Örgüsü

kafes dokuma nasıl yapılır

Tığ işi olarak yapılan kafes örgü dokuma tekniğinde, örgüye yeni başlayacak hanımlar hiç zorlanmayacaklardır. Örgümüzde en az iki renk iplik yer alacak ve bu iki iple kafes örgü dokuma tekniği yapılacaktır. Bu yöntemle örülecek eşyalar arasında; çanta, atkı, etek, kazak, battaniye gibi daha nice ürün de yer alabilmektedir. Son derece basit bir teknik olan kafes dokuma örgü tekniğinde, ilk önce ip ve tığla kafes kısmına tırabzanlar yapılır. Yapılacak ürün boyutlarına uygun olacak şekilde örülmeye devam edilecektir.

Kafes Dokuma Örgüsü Yapılışı

kafes dokuma nasıl örülür

Kafes dokuma örgü yapımına geçtiğimizde, az öncede belirttiğimiz gibi yapılacak ürün boyutuna göre gerekli tırabzanlarla başlanacaktır. Dikkat edilmesi gerekli şey ise birkaç renk ipi, sırasını atlamadan ve tırabzanları bir biri üzerine gelecek şekilde örmek olacaktır. Bunun sonrasında gövde kısmını örmek için kullanılacak ipler kalın olmalıdır. Duruma göre üç kat ya da dört kat olacak biçimde gövde kısmının örgüsü ayarlanabilir.

Tepe kısma baloncuk şeklindeki düğümden atıldıktan sonra, gövdedeki ilk delikten başlanacak şekilde bir altlı bir üstlü olarak dokunacaktır. Kafes dokuma örgüde sütun sonuna doğru, ip yan tarafa geçirilir ve yukarı kısma doğru devamı getirilir. Bunun devamında ise gövde kısmında kullanılacak ipler ise istenen kalınlıkta dokunabilir. Böylece hem aynı renklerin hem de farklı renklerin bir biri içinden geçmesiyle, örgü içinde farklı desenler rahatça elde edilecektir. Sizlere ayrıca video anlatım linki de sunuyoruz ve takıldığınız noktada, video anlatımdan yararlanarak ilerlemenizi istiyoruz. Herkese şimdiden kolay gelsin, farklı örneklerde görüşmek dileğiyle.

Kafes Dokuma Örneği
Kafes Örneği
Kafes Örneği Resimli

Kafes Dokuma Örneği Videolu Anlatım :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı