Kadife Boncuktan Tığ Oyası Modeli

Kadife Boncuktan Tığ Oyası Örneği
Kadife Boncuktan Tığ Oyası Örneği

Görünüm itibari ile albenisi olan tığ oyalarından biri de boncuklu oya örnekleridir. Kum boncuklu, inci boncuklu, kesme boncuklu oyalar gibi çeşitlerini sayabiliriz. Ancak bir türü daha var ki bunu ayrı bir yere koymak gerekir. O da belki de boncuklu oyalar içerisinde belki de en fazla albenisi olacağını düşündüğüm kadife (pudra) boncuktan kenar oyalarıdır.

Kadife boncuklar yazma kenarlarınızı süslemede vazgeçemeyeceğiniz boncuk çeşidi olacaktır. Bu boncukla yapılan tığ oyası modeli de çok beğenilecektir. O yüzden sizlere kadife boncuktan tığ oyası örneğinin yapılışını sunmak istedik.

Tığ İşi Kadife Boncuklu Yazma Kenarı Modeli Nasıl Yapılır?

Alt tarafı örümceklerle ilerleyen bir kenar oyası çeşididir. Yani ilk sıra örümcek çekip yandaki tığ batısına kapatılarak yapılmaktadır.

Kadife Boncuktan Tığ Oyası Modeli
Kadife Boncuktan Tığ Oyası Modeli

İkinci sıraya örümcekleri çekerek başlanmaktadır. 3 örümceğin tek kanatları bir arada kapatılmakta ve ardından 5 zincir çekilmektedir. Ardından bir kadife boncuk alınıp ilk ilmeğe batıp kapatılmaktadır. Devamında yine 5 zincir çekilip sonraki 3 örümcek kanadı ile baştaki işlemler tekrarlanmaktadır.

Görüldüğü gibi kadife boncuklu yazma oyası kolay bir oya örneğidir. Zincir ve örümcek çekerek yapılmakta ve fazla da zamanınızı almamaktadır.

Kadife Boncuktan Tığ Oyası Örneği Videolu Anlatımı

Bu yeni tığ işi yazma oyasının nasıl yapıldığını daha iyi öğrenebilmeniz için aşağıda yapılış videosunu paylaşıyoruz. Sizler de yazmalarınızın rengine uyacak farklı renklerde kadife boncuklarla çalışıp bu güzel oyayı uygulayabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/HYIdG4qY7BU (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı