Kadife Boncuk Tığ Oyası Yapımı

Kadife Boncuk Tığ Oyası Yapımı
Kadife Boncuk Tığ Oyası Yapımı

Zarif ve şık tığ oyaları yazma kenarlarında ayrı bir güzel durmaktadır. Bu tür oyalar genellikle yapılırken eklenen süslemelerle ortaya çıkmaktadır. Pullar ve boncukları bu süslemelere örnek verebiliriz. Boncukların da kendi aralarında birçok çeşidi bulunmaktadır. Kadife boncuklar da bunlardan biridir. Kadife boncukla yapılan bir tığ oyası örneği arıyorsanız bu örnek size aradığınızı sunacaktır.

Kadife boncukları istediğiniz renklerde tuhafiyecilerden temin edebilirsiniz. Bu videolu tığ oyası anlatımında kırmızı renkli kadife boncuklar tercih edilmiştir. Kırmızı rengi daha iyi gösterebilmek adına siyah renkli bir oya ipi kullanılmıştır. Siz kendi boncuk ve yazma renginize göre ip rengi seçimi yapmanız uygun olacaktır.

Kadife Boncukla Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Baştan belirtmek isterim ki bu oya aynı zamanda sıralı bir tığ oya örneğidir. Yapımı kolay bir modeldir. Tığ batısı yapıldıktan sonra ipe önceden kadife boncuklarının dizilmesi ile örneğin yapımına başlanmıştır. Ardından kadife boncuğun etrafına 4 tane yaprak işlenmiştir.

Kadife Boncuk Tığ Oyası Modeli
Kadife Boncuk Tığ Oyası Modeli

Kadife boncuklu tığ oyası şu şekilde örülmüştür:

Beş zincir çekilip başına 2 kez alınarak tığ batısından 2 kutucuk atlanıp üçüncüye kapatılmıştır. Bir dörtlü tırabzanla yukarı çıkılıp tepesine 1 zincir çekilmiştir. Bu aşamada ilmek uzatma işlemine geçilmiştir. Tam 10 defa 5 zincir etrafından ilmek alınıp dibine 1 zincir çekilerek ilmek uzatıldıktan sonra ilmeklerin içinden geçilip toplama işlemi yapılmıştır. Böylelikle ilk yaprak oluşturulmuştur.

Yaprağın tepesine 1 zincir çekilmiş ve ardından 1 kadife boncuk atılarak sıkı bir şekilde kapatılmıştır. Üzerine 3 tane zincir çekilip boncuğun sabitlendiği ipe girmek suretiyle 4 tane 3 tırabzan işlenmiştir. Sonunda yine başlangıçtaki gibi 3 zincir çekilip aynı yere kapatılarak ikinci yaprakta işlenmiştir. Diğer yapraklarda boncuk üzerindeki ip yuva edilerek aynı şekilde örülüp tamamlanmıştır. Böylelikle boncuk üzerinde 3 yaprak elde edilmiştir. Son yaprak bitiminde 5 zincir çekilerek tığ batısından 2 kutucuk atlanıp üçüncüye kapatılmıştır. Kadife boncuklu tığ oyasının ilk motifi bu şekilde oluşturulmuştur. Diğerleri de yukarıda anlatıldığı gibi yapılıp yazma kenarı oyası tamamlanmalıdır.

Anlatımlı Kadife Boncuk Oya Videosu

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı