Kabartmalı Zikzak Atkı, Battaniye 3 Boyutlu Örgü Modeli

3 boyutlu zikzak battaniye atkı örgü modeli
3 boyutlu zikzak battaniye atkı örgü modeli

Yeni el örgüsü atkı ve battaniye örnekleri arayışı içinde olanlar için yine güzel bir çalışma paylaşıyoruz. Adına kabartmalı zikzak 3 boyutlu örgü örneği denilen bu model hem güzel görünümlü hem de kolay. Çünkü sadece üçlü tırabzanlar yaparak üreyen bir model.

Bunu bir atkı için de örebilirsiniz ya da daha genişletip bir battaniye de yapabilirsiniz. Tek renkle de örebileceğiniz gibi resimde görüldüğü gibi batik iplerle örüldüğünde daha renkli sonuçlar elde edilebiliyor.

Videolu anlatımında hem atkı ve hem de battaniye için gerekli olan sayılar veriliyor.

Tığ İşi Kabartmalı 3 Boyutlu Zikzak Örgü Modeli Yapılışı

Kabartmalı zikzak örgü modeli 19 ve katları üzerine kuruluyor. Yani başlangıç zincirinizi bu sayıyı dikkate alarak kurgulamalısınız.

Zikzak 3 boyutlu örgü modeli yapılışı
Zikzak 3 boyutlu örgü modeli yapılışı

Videosundaki örnek anlatım 38 zincir üzerine kuruluyor. Yani iki kabartmalı zikzak örgü modeli yapımı anlatılıyor. Bu sayı atkı için yeterli. Ama bir battaniye örecekseniz zincir sayınızın 100 santime yakın olması gerekiyor.

Yine örnek anlatımı kalın bir bebe ipi ile 3,5 numara tığ kullanılarak yapılıyor. Siz 3 numara da kullanabilirsiniz.

Zikzak Atkı, Battaniye 3 Boyutlu Örgü Modeli
Zikzak Atkı, Battaniye 3 Boyutlu Örgü Modeli

Modelin kurulumu aynı zincire iki sefer dolanıp 3 seferde çekilen 5 tane üçlü tırabzanlarla başlıyor. Sonra sadece ilkinde boşluk atlanmayıp sonrakilerinde 1 boşluk atlayarak toplamda 9 üçlü tırabzan örülerek devam ediliyor.

Bu iki aşamanın yapımı sonucunda da 3 boyutlu zikzak örgü modeli ortaya çıkıyor. Bu iki aşama istenilen sayıda tekrarlanarak model genişletilebiliyor.

Peki, bu harika güzellikteki örgü modelinin yapılışını nasıl öğrenebilirsiniz. Altta paylaşacağımız videosunu dikkatlice izlemeniz yeterli.

Kaynak: https://youtu.be/m5vNVCNuNXk (Crochet Örgü Atölyesi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı