Kabartmalı Ajurlu Üçgen Örgü Modeli Yapımı

Kabartmalı Ajurlu Üçgen Örgü Modeli Yapımı
Kabartmalı Ajurlu Üçgen Örgü Modeli Yapımı

Yeni bir anlatımlı örgü videosunda kabartmalı ajurlu üçgen örgü modeli anlatılmış. Battaniye, hırka, yelek, hırka ve diğer örgü projelerinizde değerlendirebileceğiniz harika bir modeldir. Tüm projelerinizde kullandığınızda şık duracağına eminim. Bu hoş ve güzel örgü modelinin nasıl örüldüğünü öğrenmek için yazılanları okuyun ve aşağıdaki videosunu mutlaka seyredin.

Kabartmalı ajurlu üçgen modeli 3 +7 ve katlarından oluşmaktadır. Aslında bilinen örgü modeli birkaç yerinde değişikliğe uğrayarak 3 boyutlu kabarık bir modele dönüştürülmüştür. Model 8 sıradan oluşmaktadır.

İlk sıraya kenar ilmek alındıktan sonra 4 ters örülerek başlanmış ve devamında gelen 3 ilmek içinden 3 ilmek çekilmiştir. Sonraki 7 ilmek ters örülmüş ve tekrar 3 ilmeğin içinde 3 ilmek çekilmiştir. Bundan sonra da sıra sonuna kadar 7 ters 3 ilmek çıkar şeklinde tekrarlanarak devam edilmiştir. Başta ve sonda yarım model olacağı için buradaki 4’er ilmekler ters örülmüştür.

Arka yüzüne geçildiğinde ise (2.sıra) ilk baştaki 4 ilmek düz ve sonrasında gelen ilmek içinden ilmek çıkarılan 3 ilmek ise ters örülmüştür. Devamındaki ilmekler 7 düz ve 3 ters şeklinde son 5 ilmeğe kadar tekrarlanmıştır. Son 4 ilmek ise yine düz örülmüştür.

Ajurlu Üçgen Örgü Modeli Yapımı
Ajurlu Üçgen Örgü Modeli Yapımı

Ajurlu kabartmalı üçgen örgü modeli üçüncü sırasından itibaren ön yüzlerde kesim işlemi başlatılmış ve ajurların ortaya çıkması sağlanmıştır. Aynı zamanda modelin V açılımı yapılmaya başlanmıştır. Kesim işlemi de ilmek çıkartılan 3 ilmekte yapılmaktadır. Bu sırada sırası ile ilmekler, sağa kesilmiş, artırılmış, ortadaki örülmüş, tekrar artırılıp sola kesim yapılmıştır. Sonraki ilmekler 5 ilmek ters, 3 ilmekte kesme işlemi şeklinde devam ettirilmiştir.

Dördüncü sıra olan ters yüzde ise 5 ters, 5 düz şeklinde çalışılmıştır.

Beşinci ve ön sıradaki kesme işlemi dördünü sıradaki gibi yapılmıştır. Model aralarında ise 3 ters örülmüştür.

Altıncı sırada (ters yüz) düz ilmekler düz, ters ilmekler ise ters örülmüştür.

Yedinci sırada ise son kesme işlemi yapılmıştır. Bu sırada başlangıçtaki 7 tersten sadece 1 tane kalmıştır. Burada da artırma işlemine devam edilmiş ve 3 sıra ajur delikleri ortaya çıkarılmıştır. Sekizinci ve son sıra olan arka yüzün örme işlemi bittikten sonra bu 8 sıranın tekrarı şeklinde ilerlenmektedir.

Kabartmalı Ajurlu Üçgen Modeli Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı