İyot Yetersizliğinin Nedenleri

İyot Yetersizliği
İyot Yetersizliği

Selam bayanlar; tekrar güzel bir sağlık bilgisi yazısıyla birlikteyiz. Bugünkü sağlık konumuzda iyot yetersizliği ve nedenlerini aynı zamanda sonuçlarını işleyeceğiz. İyot yetersizliği sebeplerine detaylıca geçeceğiz. Fakat önce iyot yetersizliği direkt olarak kimle ve nasıl ilgilidir ona bakalım isterseniz. İyot yetersizliği, büyüme çağındaki çocuklarda büyüme gerilemesi ve yetişkin kişilerde de guatr kanseri hatta meme kanseri gibi önemli ciddi problemlere yol açabilmektedir. Konuyla ilgili uzman doktorların verecekleri bilgilerin yer alacağı yazımızda, iyot yetersizliğinin nasıl önlenebileceği gibi önemi konulara da değineceğiz.

İyot Yetersizliği Sonuçları

İyot yetersizliği durumları Dünya çapında bir problem olup, 130 ayrı ülkede önemli bir sağlık sorunu haline de gelmiştir. Dahiliye uzmanlarının verdikleri bilgilere göre; çocuklarda büyüme gerilemesine neden olması ve yetişkinlerde guatr kanserine sebep olmasının yanında, iyot eksikliği neredeyse anne karnından itibaren yaşantımızın tüm dönemlerinde etkili olabilmektedir.

Erken dönemde hiçbir belirtisi gözlemlenemeyen iyot eksikliği, ilerleyen dönemlerde tiroid bezinin büyümesi yani guatr hastalığına sebep olabiliyor. Bu durumsa hiç şüphesiz, tiroit hormonunun üretiminin de azalmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda iyot eksikliği başta beyin olmak üzere bütün organları etkisi altına alabilmektedir. Dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan, iyot yetersizliğinin olduğu bölgelerde yaşantısını sürdürdüğü de önemli bir gerçektir.

İyot Yetersizliği

Dünya sağlık örgütü verilerine göre belirtilen günlük iyot ihtiyacı ise şu şekilde sıralanmaktadır. 0-5 yaş aralığındaki kişiler: 90 mikrogram günlük olarak, 0-12 yaş aralığındakiler: 120 mikrogram şeklindedir. Genç olan erişkinlerdeyse 150 mikrogram günlük olarak ihtiyaç duyulmaktadır. İyot eksikliğinin belirtilerine bakıldığında; cilt kuruluğu, halsizlik, ciltte kalınlaşma, adet düzensizlikleri, akciğer ve kalp yetersizliği gibi şikayet yelpazesi oldukça geniş bir hastalık türüdür.

Önemli bir durumsa bazı besinlerin iyot yetersizliğine neden olabilmesidir. Karnabahar, lahana, turp gibi içinde guatrojenler adındaki entitroidler, tiroid bezinde iyot taşınmasını engelleyerek iyot yetersizliklerine de davetiye çıkarabiliyor.

Bazı hallerde iyot eksikliği şu hastalıkları da doğurabilmektedir. Kilo alma, kronik yorgunluk, gebe kalınmasında güçlük, sık hasta olunmasına neden olabilecek durumlar ve meme kanseri türü hastalıklara da sebep olabilmektedir. Ayrıca bu durumlara bakıldığında idrar ölçümlerinde iyot eksikliğine ek olarak; minerallerin eksikliği de eklenmekteyse, bağırsak florası bozukluğu problemler baş gösteriyor anlamlarına gelebilir. Böylesi durumlarda mutlaka doktora başvurulmasında üstte belirtilen durumlar yaşanmaktaysa, tereddüt etmemek adına mutlaka doktorunuza başvurmanızda ve danışmanızda fayda olacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı