İstiridye Örgü Modeli Yapımı ve Anlatımı

istiridye örgü modeli

istiridye örgü modeli

İsim olarak yaz mevsimine uygun olan ama daha çok kış mevsiminde örülebilmesi uygun gözüken bir modelle daha karşınızdayız. Öncelikle tabi ki ördüğünüz yüne de bağlı olarak örülme sezonu değişken bu istiridye örgü modeli için yapım çok basit. Bu modelde biraz el alışkanlığı gerekiyor. Alışkanlık olduktan sonra da gerisi geliyor. İstiridye örgü modelimiz 4 ilmek ve katlarından oluşmaktadır. Bunun dışında +2 de kenar ilmeği ekliyorsunuz. İlk olarak öreceğiniz şeye göre 4 ve katlarından ilmeklerini belirleyip atıyorsunuz. Örneğin; 36 ilmekle başlamak istediğiniz +2 de kenar ilmeğini ekleyerek 38 ilmekle başlıyorsunuz. Modelin arka sırasını ters, ön sırasını da düz örüyoruz.  Çünkü bu model arka sırada kuruluyor. Yani öncelikle ilmekleri oluşturduktan sonra ilk arka sırayı ters örüyoruz. Ondan sonraki sırayı da düz örüyoruz. Ördükten sonra da modele geçiyoruz.

1 kenar ilmek, 1 tane ters, 1 tane de düz örer gibi batıyoruz ve ipimizi 2 şişin etrafında 10 kez doluyoruz. Sonra normal düz örecekmiş gibi sağ şişimizin üstünden ipimizi geçiriyoruz. Sonra da bu 10 ilmeğin arasından çekip alıyoruz. Sonra doladığınız ipleri çekerek ilmeği düzeltelim. İlk başta ilmek ipi çekmek sizi zorlayabilir ama alışacaksınız.  Zaten ipi çektiğiniz an ilmeğin toparlanarak bir araya geldiğini göreceksiniz. İpi topladınız, topladıktan sonra 1 tane daha düz örerek, birbirlerine bağlamış oldunuz. Sonra arada yine 2 tane ters örüyorsunuz. İpimizi arkaya atarak düz örer gibi batıyoruz. Battıktan sonra 10 kere 2 şişimizin etrafından ipi doluyoruz. Sonra yine düz örer gibi ipimizi sağ şişimizin arasından çıkarıyoruz. İstiridye örgüsü bu şekilde ortaya çıkmaya başlıyor.  İp ilk sıralarda kolay çekilmiyormuş gibi geliyor ama eliniz alışınca rahat rahat yapabileceksiniz. Tekrar aynı şekilde ilmeklerden alarak, düz örer gibi batıp, 10 kere dolayarak önden alıyorsunuz. İpi çekip, doladığınız ipi açın. Sonra yine arada kalacak kısım için 2 ters örerek, ilmekler bitene kadar devam ediyorsunuz.

Sonrasında ön sıramızı komple düz örüyoruz. Aslında modelin düz örgü üzerine kurulan bir model olduğunuzu örgünüz ilerledikçe fark edeceksiniz. Yine arka sıramızda modeli hemen kuruyoruz. Daha önceki sırada ilk modeli kurduğumuzda 1 tersle başlamıştık. Şimdi ise modeli kaydıracağız ve birbirlerinin arasındaymış görüntüsü yaratmak için 3 ters ile başlayacağız ki 2 istiridye arasında denk gelebilelim.  Yine düz örer gibi alalım 10 kere dolayarak ipimizi çekelim. Dolanan ilmekleri açarak ipi çektiğimizde tekrar 1 düz ile bağlayarak, 2 tane ters örmeliyiz. Bu kısımdan sonra da ilmekleriniz bitene kadar aynı şekilde devam ediyorsunuz. Yani ilk istiridye sıramızı yaptığımız zaman istiridye örgü, ortaya çıkmaya başlıyor. 1 tersle başlıyoruz, istiridyeyi oluşturduktan sonra kaydırdığımız sırada da 3 tersle başlayıp, istiridyeyi yapıyoruz. Böylelikle model oluşuyor.

Bir önceki yazımız olan Yağmur Damlası Örgü Modeli ve Yapılışı başlıklı makalemizde düz ve ters örgü, yağmur damlası örgü ve yağmur damlası örgü modeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir