İstiridye Mevsimlik Hırka Yapımı

istiridye modelli mevsimlik hırka
istiridye modelli mevsimlik hırka

Merhabalar bayanlar; daha öncede istiridye ile ilgili paylaşımız olmuştu. Fakat onda sizlere örme tekniğini göstermiştik. Şimdi ise sizlere harika bir istiridye mevsimlik hırkayla ilgili bilgiler sunacağız. Örneği alıp yaptıktan sonra, özel günlerde, bayanlı toplantılarınızda giyeceğiniz harika bir yelek olacaktır. Kışın o soğuk günlerinde örgü hırka giyinmek kesinlikle güzel bir şeydir diyebiliriz. Havaların serin olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarında da giyilebilecek bir hırka olan istiridye modelli mevsimlik hırka, çocuklarınıza bile yapmak isteyeceğiniz özel bir örnek olacaktır.

İstiridye Mevsimlik Hırka

istiridye modelli mevsimlik hırka

Örgüden yapılma hırkaları üzerinize geçirdiğinizde, serin olan havalarda ne kadar yararlı olduğunu da fark etmiş olacaksınız. Omuzlara atılacak güzel bir hırkayla serin olan havaları geçirmesi gibisi yoktur sevgili bayanlar. Örgü işlerinde biliyorsunuz ki her türlüsü makbuldür. Örgü işi hırkalarda da mevsimlik olan hırka türleri en çok tercih edilen, hanımların en çok ilgisini gören örgü modelleri arasındadır. Bu hırka spor ve klasik versiyonda olabildiği gibi, her rengi ve türlü motifleri de kapsayabilmektedir. Türleri ise kısa örgü hırkalar, uzun örgü hırkalar olarak da görülebilmektedir.

İstiridye Mevsimlik Hırka Yapılışı

İstiridye Mevsimlik Hırka

Siz de istiridye modelli mevsimlik hırkayı soğuk kış gecelerine özel şekilde örüp, motifi resimli sunduğumuz örnekten alıp yapabilirsiniz. Bu mevsimlik hırkaları kendiniz kullanabileceğiniz gibi, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz bayanlar. Motifler arasında pek çoğunu, mevsimlik olan yazlık ya da kışlık olan yeleklerde uygulamak da mümkündür. İstiridye modeli ise genellikle adında da anlaşılacağı üzere kalın ve emek isteyen bir modeldir. Yapılış aşamasında ise ilk önce; 3 diş kadar haraşo örüp, sonra 2 sıra kadar düz örgüyle devam edilir. İlmek ilmek şeklinde örülmeye devam edilir ve o ilmeğin üzerine de bir tane dolanarak sürdürülür.

Devamında bir tane düz, aradaki kısımda 4 tane ters, 1 tane düz- 4 tane ters olacak şekilde sıra sonuna kadar gidilir. Bu işlemin sonrasında ise son ilmekten önce bir kadar artırma yapılır ve en son ilmek de örülmüş olur. Sonrasında ise düz ilmeklerin ikisi bir alınarak, bir arada alınan ilmekle kesilip ilerlenir. Arada kalan her düz ilmekten sonra mutlaka kesme işlemi yapılarak sıra sonuna kadar yine o şekilde ilerlenir.  İstiridye örgünün en son düz ilmeği de örüldükten sonra bir artırılır ve iki ilmek kadar da düz şekilde örülür.

Böylelikle beş düz ilmek kalana dek, iki yandan artırılmalı ve aralardan kesmeye devam edilmelidir. Resimdeki örnekten bakarak ilerleyip, ilk baştaki yedi ilmek düz örgüyle ilerleyip bu yedi ilmeği takip eden 5 kadar ilmeği de boşa alacak şekilde 4 kadar daha ilmek çıkartılır ve sağ şişe takılır. Devamında boşta kalan ilmek dört ilmeğin üstünden atılmak kaydıyla ilerlenir. Sonrasında sağ şişe atılmış olan 4 ilmek tekrar sola alınır ve geri kalan yedi ilmek de örülmeye devam edilir. En son olarak sonraki sıraya geçilince aradaki ilmek farkı ise, haraşo örülerek ilmek artırılmak kaydıyla yapılır. Bütün gerekli ilmekler örülünce gerekli sayıya ulaşılınca, istiridye modeli hırkamız bitmiş olur.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı