İstiridye Kabuğu Örgü Modeli Nasıl Örülür

İstiridye Kabuğu Örgü Modeli Ön Yüz
İstiridye Kabuğu Örgü Modeli Ön Yüz

Bu eğitici örme videosu istiridye kabuğu örgü modelini nasıl örmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Battaniye, bebek battaniyeleri ve atkılar için harika bir örgü örneği olabilir.

İstiridye kabuğu örneğinin yapımında Ewe Ewe marka yıkanabilir 100% merinos yünü bir iplik kullanılmış. Şiş olarak tercih iki ucu sivri bir çorap şişi olmuş.

İstiridye modelinin yapımında kullanılan örgü teknikleri:

  • Düz örgü
  • Ters örgü
  • Şişe ip sarma
  • 5 ilmeği birlikte arka ilmekten düz örme

Örneğin başlangıç kurulumu şekildedir:

Dört ve katları +1 ilmek kenar ilmeği olacak şekilde kurgulanmalıdır. Kendi örgünüz için planladığınız örgünün genişliğine göre 4 ve katları şeklinde ilerlemelisiniz.

İstiridye kabuğu örgü desenin yapılışı:

İstiridye kabuğu örneği 8 sıra ve bu sıraların tekrarı sonucunda oluşmaktadır. Planladığınız örgü uzunluğuna göre bu tekrarı yapmalısınız. Aşağıda her bir sıranın anlatımını bulabilirsiniz.

İstiridye Kabuğu Örgü Modeli Ters Yüz
İstiridye Kabuğu Örgü Modeli Ters Yüz

Birinci Sıra (Ters Yüz)

Ters yüzde kurulur. İki düz örülür ve son 2 ilmeğe kadar şu işlemler uygulanır. Sırası ile 1 ters örülür, şişe ip atılır, 1 ters örülür, şişe ip atılır, 1 ters örülür, 3 düz örülür. Son iki ilmek düz örülür.

İkinci Sıra

İki ters örülür. Son 2 ilmeğe kadar 5 düz, 3 ters şeklinde örülür. Son 2 ilmek de ters örülür.

Üçüncü Sıra

İki düz örülür. Son 2 ilmeğe kadar 5 ters, 3 düz örülür. Son 2 ilmek ise düz örülür.

Dördüncü Sıra

İki ters örülür. Sağ şiş ile sol şişteki 5 ilmeğin arkasına girip hepsi birlikte düz örülür. Üç ters örülür. Bu şekilde son 2 ilmeğe kadar tekrar edilir. Son 2 ilmek de ters örülür.

Beşinci Sıra

Dört ilmek düz örülür ve son ilmeğe kadar şu işlemler tekrarlanır. Sırası ile 1 ters örülür, 1 ip atılır, 1 ters örülür, 1 ip atılır, 1 ters örülür. Sonraki 3 ilmek düz örülür ve son ilmek de düz örülür.

Altıncı Sıra

Dört ilmek ters örülür ve son ilmeğe kadar şu adımlar tekrarlanır. Beş düz, 3 ters örülür ve son ilmek ters örülür.

Yedinci Sıra

İlk 4 ilmek düz örülür. Son ilmeğe kadar 5 ilmek ters, 3 ilmek düz örülür. Son ilmek ise düz örülür.

Sekizinci Sıra

İlk 4 ilmek ters örülür ve son ilmeğe gelene kadar sırası ile şu işlemler uygulanır. Beş ilmeğin arkasına girip birlikte düz örülür. Sonra 3 ilmek ters örülür. Son ilmek ise ters örülür.

İstiridye kabuğu örgü deseninin ön ve ters yüz resimlerini yazıma ekledim. Onun haricinde yapılış videosunu da aşağıya paylaşıyorum.

Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı